Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zmiany klimatu mają wpływ na miliony miejsc pracy

Przemiany klimatyczne i transformacja energetyczna wpływają znacznie na rynek pracy i zatrudnienie. Według badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte, około jednej czwartej obecnej siły roboczej, czyli około 800 milionów miejsc pracy, jest zagrożona.
Reklama

Szczególnie dotknięci są pracownicy w regionie Azji i Pacyfiku oraz Afryce

Wirtschaftswoche donosi na podstawie badań, że praca w rolnictwie, energetyce, górnictwie, przemyśle, transporcie i budownictwie jest szczególnie narażona na skutki globalnego ocieplenia i alternatywnych źródeł energii. Dotyczy to zwłaszcza regionów Azji i Pacyfiku oraz Afryki, gdzie ponad 40% siły roboczej pracuje w branżach, gdzie ekstremalne warunki pogodowe związane z zmianami klimatu mają bezpośredni wpływ. W tych regionach jest również więcej pracodawców, którzy muszą zmienić swoje plany z powodu wysokiej emisji CO₂.

 

Konieczna jest transformacja 

Jednak według eksperta ds. klimatu w firmie Deloitte, Bernharda Lorentza, największy potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy również tkwi w tych regionach. Lorentz powołując się na badania, stwierdza, że "dzięki aktywnemu kształtowaniu transformacji, dekarbonizacja może stworzyć ponad 300 milionów dodatkowych miejsc pracy do 2050 roku".

Szacuje się, że około 180 milionów miejsc pracy mogłoby powstać w Azji i na Pacyfiku oraz 75 milionów w Afryce. Ponadto, procesy transformacji mogłyby stworzyć co najmniej 21 milionów dodatkowych miejsc pracy w Europie i 26 milionów w Ameryce. Jednakże, aby to osiągnąć, regiony mocno dotknięte zmianami klimatu musiałyby inwestować więcej w zielone procesy rozwojowe i promować rozwój odpowiednich umiejętności.

Według Deloitte, zarówno politycy, jak i firmy powinni postawić sobie za priorytet edukację szkolną i uniwersytecką, a także szkolenia i dokształcanie w firmach. W końcu, szybkie i przemyślane przejście na neutralność w zakresie emisji dwutlenku węgla mogłoby zapewnić bardziej sprawiedliwe warunki pracy i wynagrodzenia na całym świecie.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum