Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla - UOKiK stawia pierwsze zarzuty

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex. Przedsiębiorca mógł narzucać swoim partnerom handlowym ceny, po których odsprzedawali oni węgiel. W efekcie dystrybutorzy współpracujący z firmą Atex nie mogli sprzedawać konsumentom opału taniej niż po określonych z góry cenach.
Reklama
  • Atex zajmuje się głównie importem, dystrybucją oraz hurtową i detaliczną sprzedażą węgla kamiennego m.in. ekogroszku, ekomiału i koksu, a także pelletu drzewnego.
  • Spółka sprzedaje produkty samodzielnie lub poprzez sieć współpracowników, którzy według aktualnych ustaleń prowadzą składy węgla w ośmiu województwach.
  • Z ustaleń UOKiK wynika, że kontrahenci firmy Atex zobowiązani są sprzedawać opał, którego asortyment i cena określone są w załączniku do umowy o współpracy.

Atex opiera się na sieci współpracowników w formule pośredników

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex zajmuje się głównie importem, dystrybucją oraz hurtową i detaliczną sprzedażą węgla kamiennego m.in. ekogroszku, ekomiału i koksu, a także pelletu drzewnego.

Spółka sprzedaje produkty samodzielnie lub poprzez sieć współpracowników, którzy według aktualnych ustaleń prowadzą składy węgla w ośmiu województwach. Prezes UOKiK posiada dowody, że przy sprzedaży opału mogło dojść do niedozwolonego ustalania cen – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak dodaje, istotne w tej sprawie jest to, że system dystrybucji towarów opałowych stworzony przez Atex opiera się na sieci współpracowników funkcjonujących w formule pośredników. Podejrzenie budzi jednak, że w tym przypadku ta forma współpracy może wykraczać poza dopuszczalne z punktu widzenia prawa konkurencji ramy pośrednictwa w obrocie handlowym i stanowić metodę na ograniczenie faktycznie niezależnym dystrybutorom swobody kształtowania swojej polityki cenowej.

Atex może narzucać dystrybutorom ceny, po których sprzedają węgiel

- Nasze zastrzeżenia budzi fakt, że Atex może narzucać dystrybutorom ceny, po których sprzedają węgiel. W sytuacji, gdy są oni niezależnymi przedsiębiorcami, powinni zachować swobodę kształtowania cen. Na skutek działań firmy Atex mogą być oni pozbawieni możliwości zaoferowania potencjalnym klientom zakupu tańszego opału do ogrzewania swoich domów w cenach innych niż odgórnie ustalone przez tę firmę – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Z ustaleń UOKiK wynika, że kontrahenci firmy Atex zobowiązani są sprzedawać opał, którego asortyment i cena określone są w załączniku do umowy o współpracy. Kontrahent nie ma prawa do zmiany cen tych towarów.

Za porozumienie ograniczające konkurencje spółce Atex grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum