Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla - UOKiK stawia pierwsze zarzuty

- Atex zajmuje się głównie importem, dystrybucją oraz hurtową i detaliczną sprzedażą węgla kamiennego m.in. ekogroszku, ekomiału i koksu, a także pelletu drzewnego.
- Spółka sprzedaje produkty samodzielnie lub poprzez sieć współpracowników, którzy według aktualnych ustaleń prowadzą składy węgla w ośmiu województwach.
- Z ustaleń UOKiK wynika, że kontrahenci firmy Atex zobowiązani są sprzedawać opał, którego asortyment i cena określone są w załączniku do umowy o współpracy.
Atex opiera się na sieci współpracowników w formule pośredników
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex zajmuje się głównie importem, dystrybucją oraz hurtową i detaliczną sprzedażą węgla kamiennego m.in. ekogroszku, ekomiału i koksu, a także pelletu drzewnego.
Spółka sprzedaje produkty samodzielnie lub poprzez sieć współpracowników, którzy według aktualnych ustaleń prowadzą składy węgla w ośmiu województwach. Prezes UOKiK posiada dowody, że przy sprzedaży opału mogło dojść do niedozwolonego ustalania cen – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj więcej
Jak kupić węgiel na PGG? PodpowiadamyJak dodaje, istotne w tej sprawie jest to, że system dystrybucji towarów opałowych stworzony przez Atex opiera się na sieci współpracowników funkcjonujących w formule pośredników. Podejrzenie budzi jednak, że w tym przypadku ta forma współpracy może wykraczać poza dopuszczalne z punktu widzenia prawa konkurencji ramy pośrednictwa w obrocie handlowym i stanowić metodę na ograniczenie faktycznie niezależnym dystrybutorom swobody kształtowania swojej polityki cenowej.
Atex może narzucać dystrybutorom ceny, po których sprzedają węgiel
- Nasze zastrzeżenia budzi fakt, że Atex może narzucać dystrybutorom ceny, po których sprzedają węgiel. W sytuacji, gdy są oni niezależnymi przedsiębiorcami, powinni zachować swobodę kształtowania cen. Na skutek działań firmy Atex mogą być oni pozbawieni możliwości zaoferowania potencjalnym klientom zakupu tańszego opału do ogrzewania swoich domów w cenach innych niż odgórnie ustalone przez tę firmę – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Z ustaleń UOKiK wynika, że kontrahenci firmy Atex zobowiązani są sprzedawać opał, którego asortyment i cena określone są w załączniku do umowy o współpracy. Kontrahent nie ma prawa do zmiany cen tych towarów.
Za porozumienie ograniczające konkurencje spółce Atex grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.

Czytaj więcej
Jak kupić węgiel w PGG? E-sklep z usługą transportową