Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

ZPP: O przewadze konkurencyjnej zdecyduje umiejętność wykorzystania nowych technologii

Cyfryzacja przemysłu jest już standardem. O przewadze konkurencyjnej i miejscu na rynku będą decydować nowe technologie informatyczne oraz umiejętność wykorzystania ich potencjału. Takie wnioski płyną z panelu „Rewolucja przemysłowa - trend i wyzwanie”, który odbył się w ramach Forum Zmieniamy Polski.
Reklama

Motywem przewodnim dyskusji było pojęcie Industry 4.0, czyli tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, która ma dokonać się m.in. dzięki zaawansowanej automatyzacji oraz efektywnemu gromadzeniu, przetwarzaniu i wymianie danych.

Jak zaznaczył Piotr Łaszczewski, dyrektor Middleware w IBM Polska i Kraje Bałtyckie, potrzebujemy 7-10 lat, aby dogonić kraje zachodnie pod względem rozwoju technologii informatycznych oraz cyberbezpieczeństwa.

Łaszczewski podkreślił, że wykorzystanie technologii pozwala uwolnić potencjał, który tkwi w ludziach. Optymalizacja pracy i obniżenie jej kosztów pozwala znaleźć czas i środki na kreatywność, która prowadzi wypracowania przewag konkurencyjnych.

Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas, wskazał, że ważnym elementem rozwoju grupy jest komunikacja i gromadzenie danych pochodzących od klientów. Grupa jest mocno powiązana informatycznie z fachowcami - współpracują oni przy opracowywaniu nowych produktów, a następnie ich testowaniu. Dzięki temu Atlas może szybciej poznawać potrzeby rynku i na nie odpowiadać.

Siodmok podkreślił, że największą troską menadżera powinno być to, aby nie marnować kreatywności pracowników. Atlas, aby wyłonić nowych liderów, stosuje w grupie zintegrowane rozwiązania social media, które pozwalają tworzyć zespoły skupione wokół nowych pomysłów.

Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapom, specjalizującej się w produkcji pomp przemysłowych, powiedział, że polskie firmy muszą szukać niszy, gdzie będą w stanie szybko odpowiadać na potrzeby klientów, gdyż w obecnej rzeczywistości oczekują oni dedykowanych rozwiązań.

Jak dodał Kańtoch, Grupa Powen-Wafapomp na swoim rynku, wartym w Polsce ok. 2-3 mld zł rocznie - musi zmagać się z ok. 300 konkurentami. W tej sytuacji nawet drobna optymalizacja czy rozwiązanie decyduje o zdobyciu zlecenia.

Adam Bartosiewicz, wiceprezes WB Group, która pracuje na rzecz sektora obronnego, przypomniał, że w przeszłości to wojsko wyznaczało trendy w zakresie nowoczesnych technologii.

Efektem było m.in. powstanie Internetu oraz systemu nawigacji GPS. Obecnie sytuacja ulega pewnym zmianom i to wojsko zaczyna sięgać po rozwiązania wypracowane w technologiach cywilnych.

Bartosiewicz zwrócił jednak uwagę, że nie należy zbyt pochopnie zawierzać za dużego zaufania nowym technologiom, które potrzebują starannego dopracowania, czego przykładem są chociażby automatycznie prowadzone samochody.

Testowane obecnie rozwiązania pokazują, że takie pojazdy często ulegają wypadkom, gdyż zawsze przestrzegają przepisów. Jak podkreślił Bartosiewicz, najbardziej wydajnym komputerem jest ten, który stworzyła natura, czyli ludzki mózg.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum