Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Związkowcy apelują do Piechocińskiego ws. Amazona

Związkowcy z Solidarności zaapelowali do Janusza Piechocińskiego, ministra gospodarki, w sprawie łamania praw pracowniczych w firmie Amazon Polska.
Reklama

"Apelujemy w tym szczególnym Dniu Godnej Pracy, aby podjął pan dialog z władzami firmy Amazon, którego celem byłoby polepszenie warunków pracy. Brak zaangażowania odbierzemy jako przyzwolenie na łamanie praw pracowniczych i obniżanie standardów pracy."- apeluje Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".

Związkowcy przypominają powitanie, jakie wygłosił minister gospodarki w październiku 2013 roku, zapowiadając utworzenie 4 tysięcy stałych i 3 tysięcy sezonowych miejsc pracy, kiedy firma Amazon wkroczyła na polski rynek.

- Od tamtego czasu kilkanaście kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wykazało rażące nieprawidłowości w centrach logistycznych firmy, a inspektorzy pracy wydali kilkadziesiąt zakazów. Wśród najpoważniejszych nieprawidłowości były m.in. błędy w naliczaniu pensji czy wynagrodzenia chorobowego, w tym za zwolnienia lekarskie w okresie ciąży, błędne postępowanie po wypadkach przy pracy oraz brak krzeseł na stanowiskach do pracy biurowej - podają związkowcy.

- Z naszych informacji wynika, że ponad połowa pracowników jest zatrudniona w firmie przez agencje pracy - wyjaśnia Alfred Bujara, szef "Solidarności" handlowców. - Pracownicy są przeciążeni pracą. Dlatego w tak szczególnym dniu zorganizowanym pod hasłem "przeciwdziałania umowom śmieciowym" apelujemy do ministra gospodarki, aby podjął wspólnie z "Solidarnością" Amazona dialog z władzami firmy, by doprowadzić do polepszenia warunków pracy - podkreśla Bujara i zwraca uwagę, ze minister gospodarki winien nie tylko oceniać skutki wzrostu zagranicznych inwestycji w Polsce, ale również warunki, w jakich ten wzrost jest realizowany.

"Braka pana zaangażowania potraktujemy jako przyzwolenie na łamanie praw pracowniczych i obniżanie standardów" - napisali związkowcy w liście.

Działania operacyjne Amazon w Polsce opierają się na sieci trzech centrów logistycznych zajmujących w sumie powierzchnię niemal 300 000 metrów kwadratowych.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum