Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Związkowcy obawiają się, że nawet 5 tys. osób straci pracę w Grupie Carrefour

Wdrożenie zapowiadanego programu restrukturyzacji sieci Carrefour z pewnością będzie wymagało wiele pracy w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a może nawet i lat. Związki zawodowe obawiają się, jednak, że zmiany zmierzające do poprawy sytuacji firmy wpłyną na poziom zatrudnienia pracowników sieci. 

Reklama

Przypomnijmy: nowy prezes Carrefoura, Alexandre Bompard, miał ujawnić plan naprawczy jeszcze przed końcem roku. Termin jego ogłoszenia został jednak przesunięty z obawy na reakcję związkowców - sieć chciała uniknąć ewentualnych strajków personelu w gorącym dla handlu okresie przedświątecznym. Jednak tą taktyką Carrefour wystraszył związkowców, którzy spodziewają się dużych zwolnień grupowych.

Reorganizacji Carrefoura przyświeca jeden cel - uproszczenie struktury firmy, która obecnie składa się z kilkudziesięciu spółek. Przedstawiciel związku zawodowego we francuskim Carrefourze, Philippe Allard uważa, że ​​doprowadzi to do utraty wielu miejsc pracy w głównym biurze sieci. - Szacujemy, że biuro w Massy może zwolnić nawet 1200 osób spośród 4000 pracowników - powiedział związkowiec francuskiemu tygodnikowi LSA. Allard przewiduje również, że automatyzacja stacji benzynowych i centrów dystrybucyjnych pociągnie za sobą kolejną falę zwolnień. Związki zawodowe obawiają się, że nowa strategia detalisty spowoduje utratę 5000 miejsc pracy w całej Grupie.
 
Carrefour chce również przekształcić wiele sklepów własnych we franczyzowe. Powinno to przyspieszyć ich rozwój. Na razie nie wiadomo, które placówki miałyby działać w nowej formie. Być może Carrefour ujawni te informacje dopiero w marcu. Zdaniem związkowców ten ruch nie będzie korzystny dla pracowników, którzy mogą utracić wiele korzyści. 

Carrefour chce także zamknąć nierentowne supermarkety. Związkowcy przewidują, że może chodzić o sklepy z szyldami: Super Azur, Superadour i Carrefour Proximité.
 
Firma chce także, aby hipermarkety zostały otwarte w niedziele. Dwa związki zawodowe już wyraziły zgodę na tę propozycję, teraz muszą ją zaakceptować także lokalne oddziały. Sam Carrefour sporządził listę 30 hipermarketów, które miałyby być otwarte w niedziele tak szybko, jak to możliwe.
 
Niektórzy obawiają się również, że Carrefour może wkrótce zatrudnić pracowników Fnac Darty do obsługi działu audiowizualnego - obie grupy niedawno zawarły sojusz zakupowy.
 
Związki zawodowe będą musiały poczekać na konkrety do przyszłego miesiąca.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum