Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sieć Galerie Alkoholi znika z rynku. Carrefour zamknie też 6 marketów

Ponad 20 sklepów z szyldem Galerie Alkoholi, które prowadzi sieć Carrefour Polska, zostanie zamkniętych. Zwolnienia grupowe mogą objąć ok. 160 pracowników. Z naszych informacji wynika też, że zniknie klika placówek z szyldem Carrefour Market.
Reklama

Sieć Carrefour kurczy się w Polsce. Teraz padła decyzja o zamknięciu ponad 20 sklepów alkoholowych.

Oto stanowisko sieci Carrefour w tej sprawie:

"Działając na bardzo konkurencyjnym rynku handlowym w Polsce, konsekwentnie realizujemy plany strategiczne, aby wzmocnić pozycję naszej firmy i przyspieszyć jej transformację. Zgodnie ze strategią Carrefour 2026, koncentrujemy naszą działalność na rozwoju najlepszych formatów, co pozwoli nam skuteczniej odpowiadać na potrzeby klientów w trudnym otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym. W konsekwencji podjęliśmy decyzję o zakończeniu działalności naszych sklepów specjalistycznych z alkoholem pod szyldami Galerii Alkoholi oraz będących naszą własnością sklepów Carrefour Express o takim profilu. Co więcej, 3 supermarkety należące do naszej sieci zostaną zamknięte z uwagi na wygaśnięcie umów najmu.

- W związku z tym dojdzie w naszej firmie do zmniejszenia zatrudnienia, gdyż nie będziemy w stanie zaoferować wszystkim naszym pracownikom z zamykanych sklepów pracy w innych lokalizacjach. Dlatego złożyliśmy w dniu 19 stycznia 2023 r. do Powiatowego Urzędu Pracy w Warszawie zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, którymi objęte zostanie łącznie maksymalnie 165 osób. Poinformowaliśmy o tym również organizacje związkowe, jednak konsultacje z naszymi partnerami społecznymi nie przyniosły porozumienia. W związku z czym nasza firma ogłosiła regulamin zwolnienia grupowego. Dla zwalnianych pracowników przewiduje on, m.in. możliwość skorzystania z dodatkowych świadczeń pieniężnych i usługi tzw. outplacementu - dodaje sieć.

 

 

Carrefour zamyka sklepy Galerie Alkoholi

Galerie Alkoholi to sklepy przejęte przez Carrefour Polska od grupy kapitałowej Belvedere. Sieć złożyła taki wniosek do UOKiKu w 2015 roku. Wtedy była to grupa ok. 40 placówek. W 2016 r. było ok. 50 takich sklepów. Galerie Alkoholi to pierwsza sieć sklepów specjalistycznych rozwijana przez Carrefoura w Polsce. Czy to koniec tego formatu?

Zdjęcie poglądowe fot. shutterstock
Zdjęcie poglądowe fot. shutterstock

Jakie wyniki generuje sieć Carrefour w naszym kraju? Przypomnijmy, w Polsce w czwartym kwartale 2022 r. Carrefour odnotował sprzedaż brutto w wysokości 655 mln euro (wzrost o 6,9 proc. przy stałym kursie wymiany walut i o 9,6 proc. like-for-like).

Związki zawodowe walczą o zwalnianych pracowników Carrefour

Związki zawodowe działające w sieci Carrefour walczą o warunki zwolnień grupowych. Organizacja wydała następujący komunikat:

 

Carrefour zmniejsza liczbę sklepów w Polsce

Według raportu Grupy za 2022 rok, liczba sklepów sieci w Polsce to 928. Na koniec 2021 roku spółka Carrefour Polska prowadziła sprzedaż w 955 sklepach, co oznacza, że detaliście ubyło w sumie 27 placówek.

Liczba sklepów Carrefour w Polsce.jpg
Liczba sklepów Carrefour w Polsce.jpg

 Rynek sklepów z alkoholem w Polsce

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na koniec 2021 roku w Polsce działało  123 345 punktów sprzedaż napojów alkoholowych (82 384 samych sklepów). Rok wcześniej było ich 122 134 (w tym sklepy to 81 941). Na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych w Polsce przypada 299 mieszkańców (301 na koniec 2020 r.).

PARPA.jpeg
PARPA.jpeg

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (6)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum