Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Rośnie polski rynek nieruchomości komercyjnychdlahandlu.pl - 9 listopada 2010 15:41


- W trzecim kwartale 2010 r. polski rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych odzwierciedlał nastroje panujące w Europie. Wolumen transakcji wyniósł w tym okresie ok. 655 mln euro, co stanowi ponad sześciokrotny wzrost w stosunku do analogicznego kwartału 2009 roku - powiedział Łukasz Lorencki z Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Warszawie.

- Pod względem aktywności inwestycyjnej rok 2010 charakteryzuje się najwyższą wartością zawieranych transakcji od ponad dwóch lat. Zakładając utrzymanie się dotychczasowej koniunktury w najbliższych miesiącach, należy oczekiwać, że na koniec grudnia bieżącego roku wolumen transakcji w Polsce może zbliżyć się do wielkości ok. 2 mld euro, notowanej po raz ostatni przed 2008 rokiem - dodaje Łukasz Lorencki.

W bieżącym roku najlepiej radziły sobie najważniejsze rynki - na Francję, Niemcy i Wielką Brytanię przypadło 69 proc. łącznych obrotów w III kw., które wyniosły 23,3 mld euro.
Popyt dalej poprawiał się zarówno na bezpiecznych rynkach zachodnich (Holandia i Norwegia), jak i na wschodzie, tj. w Polsce oraz Turcji i Rosji.
Nieruchomości handlowe są nadal bardzo popularnym sektorem rynku, który odnotował wzrost obrotów i udziału w rynku z 29 proc. do 36 proc.