Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Analityk: kurs Bomi może dalej spadać, firma wymaga restrukturyzacjiPAP - 18 listopada 2010 11:44


Zdaniem analityków rynek jest negatywnie zaskoczony informacjami ze sieci Bomi. - Działania podejmowane przez obecny zarząd powinny się przyczyniać do poprawy wyników w następnych latach, ale spółka mocno nadwerężyła zaufanie inwestorów i to się będzie w najbliższym czasie odbijać negatywnie na jej kursie - powiedział Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ.

"Zakładając, że przyszłoroczny wynik prognozowany przez zarząd będzie zrealizowany, ta wycena na bieżącym poziomie jest w miarę adekwantna. Po pierwsze, jest to obarczone ryzykiem, bo nie wiadomo jak ten proces restrukturyzacji będzie przebiegał, a po drugie niewykluczone, że wskaźniki spółki, jej wycena mnożnikowa, będzie niższa niż średnie rynkowe w branży. W związku z tym ten kurs może się jeszcze obniżać" - dodał. Podkreślił, że niepokojące jest, że tak duża część sieci Bomi wymaga restrukturyzacji.

"50-70 mln zł rezerw to bardzo dużo, ale dotyczy to wielu sklepów. Okazuje się, że praktycznie połowa sklepów Bomi jest do wycięcia, to też podważa zasadność inwestycji w spółkę, jeśli jest tak źle zarządzana, decyzje są tak nietrafne, że połowa lokalizacji jest nietrafiona. Myślę, że wartość odpisów oszacowana jest przez zarząd w dobrej wierze, trudno oczekiwać, że odpisy będą większe. Być może jest szansa, że rezerwy będą częściowo rozwiązywane" - powiedział analityk.

Bomi prognozuje, że w 2011 roku zysk netto grupy będzie na poziomie 19,2 mln zł, a w 2012 roku zysk ma wynieść 49,3 mln zł. Zdaniem analityka wypracowanie takich wyników będzie możliwe dzięki części dystrybucyjnej i zdrowej części detalu.

"Są duże szanse, że w przyszłym roku te wyniki się poprawią. Część dystrybucyjna jest zdrowa, generuje około 10 mln zł zysku rocznie. W części detalicznej ta restrukturyzacja będzie polegać na tym, że te nierentowne sklepy, które będą zamykane już nie będą obciążać wyniku, to będzie działalność zaniechana. W związku z tym uważam, że realizacja 20 mln zł zysku netto w 2011 roku jest w zasięgu spółki" - powiedział Manowiec.

W trzecim kwartale 2010 grupa Bomi miała 330 mln zł przychodów wobec 349 mln zł przed rokiem. Strata operacyjna wyniosła 30 mln zł wobec 6,7 mln zł zysku EBIT w analogicznym okresie 2009 roku. Strata netto sięgnęła 27,8 mln zł wobec 3,4 mln zł zysku netto przed rokiem.

Grupa Bomi prowadzi sieć delikatesów, supermarketów i sklepów franczyzowych. Działa też w segmencie dystrybucji artykułów FMCG.