Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Na organizację świąt polska rodzina wyda 560 złMetro - 9 grudnia 2010 09:23


12,5 proc. Polaków nie kupi w tym roku świątecznych prezentów - podaje Metro i uspokaja, że to i tak mniej niż rok temu. Na prezenty wydamy też o 15 proc. więcej. Poza prezentami przeciętna polska rodzina przy okazji świąt wyda jeszcze prawie 560 zł (choinka, urządzenie wigilii). W sumie ok. 80 zł więcej niż przed rokiem - czytamy w publikacji "Metra".

W tym roku co ósmy Polak nie kupi żadnego świątecznego prezentu na Boże Narodzenie - ubolewa "Metro". "W zeszłym roku prezentów nie kupowało aż 18 proc. z nas" - tłumaczy Eugeniusz Śmiłowski, prezes TNS Pentor, którego ankieterzy w tym roku przepytali Polaków o świąteczne plany. Przeciętny Polak chce wydać 344 zł na prezenty. To o 15 proc. więcej niż w zeszłym" - dodaje Śmiłowski.

Z badań wynika, że prezentów nie kupują najczęściej osoby starsze (są samotne i nie mają kogo obdarować). Rośnie też grupa młodych, którzy wychodzą z założenia, że od prezentów są tylko rodzice. Uczniowie i studenci na prezenty wydadzą więc najmniej - przeciętnie ok. 200 zł. To ponad 2 razy mniej niż menedżerowie (450 zł.) - zaznacza gazeta.

Główną rolę Mikołajów odgrywają w naszym kraju gospodynie domowe (pani domu na prezenty wyda ok. 471 zł.). Chodzi o matki i żony, które same nie pracują (na rodzinę zarabiają mężowie), za to zajmują się domem i to na ich głowie jest organizacja świąt, dlatego czują się w obowiązku zadbać też o prezenty.

Zaskakująco dużo na podarki chcą też wydać bezrobotni - aż 322 zł. W swej hojności wyprzedzają nie tylko studentów, ale też emerytów. "Wielu bezrobotnymi jest tylko na papierze, dorabiają w szarej strefie i wcale nie jest im najgorzej" - podejrzewa prezes TNS Pentor.