Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Lekkerland i LD Holding na celowniku Specjałuportalspozywczy.pl - 5 czerwca 2013 20:07


Rzeszowska Grupa Specjał szuka kolejnych okazji akwizycyjnych. Grupa jest zainteresowana zakupem aktywów niemieckiej firmy Lekkerland. Firma chce także stanąć do przetargu na zakup od syndyka masy upadłościowej Rabatu Service, udziałów w spółce LD Holding, która zarządza sieciami ElDe, Livio i Rabat34.

Zdaniem Krzysztofa Tokarza, prezesa Grupy Kapitałowej Specjał sytuacja gospodarcza w kraju wymusi dalszą konsolidację sektora hurtowego i detalicznego. - Jesteśmy też na etapie tworzenia i porządkowania struktury logistycznej, ale także sprzedażowej po to, aby można było bardzo szybko przejąć rynek po firmach, które będą padały. Bardzo dużo firm mniejszych firm dystrybucyjnych będzie się zamykało i to już widzimy. Będą oddawały za darmo swój rynek po to żeby przejąć ludzi, żeby nie trzeba było podnosić kosztów odpraw. Jesteśmy przygotowani do przejmowania, wchłaniania poszczególnych segmentów rynku na zasadach bardzo rozsądnych  - wyjaśnia prezes GK Specjał.

Prezes Krzysztof Tokarz, dodaje, że na rynku dystrybucyjnym, praktycznie wszystkie firmy ze sobą rozmawiają nt. konsolidacji. Rzeszowski dystrybutor chce być aktywnym graczem na rynku fuzji i przejęć.

- Rozmawiamy na temat różnych akwizycji. Na pewno w tym roku jakieś będzie jeszcze przejęcie, trudno powiedzieć, czy mniejszej czy większej firmy. Czy ostatecznie dojdzie do jakiejś transakcji czy nie, jest uzależnione od ekonomicznego aspektu.Aby zdobyć finansowanie w postaci pożyczki - bo tylko takie bierzemy pod uwagę - musimy się wyspowiadać w bankach, które bardzo rygorystycznie patrzą na tego typu rzeczy, szczególnie w tej chwili - tłumaczy Krzysztof Tokarz.

Specjał ma już wytypowany zestaw firm, które chciałby przyłączyć do Grupy. - Średniej wielkości, dobrze zarządzanych firm dystrybucyjnych na polskim rynku jest ponad 50, może 100. Nas interesuje niewiele podmiotów, może 5, najwyżej 10 docelowo. To jest kwestia obszaru działania, bo w wielu przypadkach nie ma potrzeby już z nikim się dogadywać, bo po co, skoro mamy rynek, obsługujemy wszystkich klientów. Dla nas przejęcia, to kwestia poszerzenia asortymentu i ludzi, którzy znają się na danym segmencie i budowania tego - wyjaśnia Krzysztof Tokarz.
Prezes Specjału pytany, czy spółka jest zainteresowana wejściem w segment convenience, stwierdził, że w perspektywie kilku lat Grupa będzie musiała zainteresować się dystrybucją tego rodzaju produktów.

- Segment convenience bardzo wymagający, bo generujący bardzo niską marżę i też kapitałochłonny, natomiast generujący obroty. Nie jest naszym celem za wszelką cenę generować duże obroty, bo nie tutaj leżu clou biznesu, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że prędzej czy później czeka nas rozszerzenie asortymentu o papierosy, doładowania, o jakieś karty - tłumaczy.