Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Budowa nowej Hali Banacha opóźni się o rok. Będzie kolejny przetarggazeta.pl - 22 sierpnia 2013 11:13


Na budowie hali targowej przy Grójeckiej w Warszawie od miesięcy zieje tylko dziura w ziemi. - Już niedługo. Zaczynamy poszukiwania firmy, która dokończy tę inwestycję - obiecuje wiceprezydent miasta Michał Olszewski w rozmowie z gazeta.pl

Przez bankructwo pierwszego wykonawcy budowa opóźni się prawie o rok. W miejscu, gdzie ratusz obiecał wznieść nowoczesną halę targową według projektu renomowanej pracowni JEMS Architekci, na razie wielki widać dół. To spadek po rzeszowskiej firmie Resbex. Za 17,4 mln zł miała zbudować halę i oddać ją do użytku na przełomie 2013 i 2014 r. Prace zaczęła jesienią zeszłego roku, ale szybko straciły tempo, a w czerwcu sąd ogłosił upadłość firmy.

Prezydent Olszewski przekonuje, że przed wyborem następnego wykonawcy trzeba było zinwentaryzować dotychczasowe prace i ocenić, czy zostały wykonane poprawnie. - Firma zdążyła oczyścić teren z pawilonów po dawnym bazarze Banacha, wykopać dół i rozpocząć roboty fundamentowe. Niestety, część tych fundamentów jest do rozbiórki - mówi Michał Olszewski. Podkreśla, że miasto ściągnęło od Resbeksu kilkaset tysięcy złotych gwarancji, które firma wpłaciła przy podpisaniu umowy na budowę hali. - A dziś ogłaszamy przetarg na nowego wykonawcę - informuje wiceprezydent.

Inwestycja zostanie podzielona na dwa zadania, żeby przyspieszyć prace i nie ryzykować ich przeciągnięcia na 2015 r. To oznaczałoby konieczność zmian budżetowych. Pierwszy etap to doprowadzenie hali do stanu surowego - tego dotyczy ogłoszony przetarg. Drugi będzie obejmować wykończenie i wyposażenie hali. Zajmie się tym firma wybrana osobno. - Liczymy, że hala w stanie surowym będzie gotowa 31 maja 2014 r., a do użytku zostanie oddana jesienią 2014 r. - przewiduje wiceprezydent Olszewski.

Budynek będzie mieć powierzchnię ok. 4 tys. m kw. W środku architekci zaplanowali ok. 130 miejsc handlowych w boksach dla kupców i ok. 70 miejsc na placu targowym dla kupców sprzedających warzywa z samochodów. Będzie to pierwszy miejski obiekt tego typu zbudowany w Warszawie od dekady - latem 2003 r. zaczęła działać hala targowa przy ul. św. Bonifacego na Stegnach.