Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Podwyżki akcyzy na papierosy i wódkę napędzą szarą strefę?Gazeta Wyborcza - 17 października 2013 09:23


W 2014 r. o 5 proc. ma wzrosnąć część kwotowa akcyzy na papierosy, łącznie akcyza wzrośnie, jak przyznaje rząd, o 7-8 proc. Z kolei przedstawiciele banży tytoniowej oceniają podwyżkę nawet na 10 proc. I zdecydowanie protestują - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Rząd szacuje, że na skutek podwyżki akcyzy paczka papierosów zdrożeje o blisko 1 zł. Jednak rząd nie spodziewa się jednak wzrostu dochodów budżetowych, bo ma do czynienia ze spadkiem konsumpcji.

Jak informuje Gazeta Wyborcza zdaniem Grzegorza Wargockiego, członka zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego, palaczy nie ubywa, tylko masowo odchodzą oni od wyrobów legalnych. Jego zdaniem po wzroście akcyzy i związanej z nią podwyżce cen papierosów ubogi palacz kupi tytoń w szarej strefie. W 2011 r. paczka papierosów kosztowała w szarej strefie średnio 6 zł, dziś jest już 7 zł. Legalna paczka kosztuje 11 zł. W 2012 r. legalnie sprzedano w Polsce 52 mld sztuk papierosów (w 2007 r. niemal 70 mld sztuk), a z akcyzy na nie budżet dostał 18,6 mld zł.

Wzrosnąć ma równie z stawka akcyzy na wódkę i to aż o 15 proc. Rząd szacuje, że po podwyżce akcyzy 0,5 litra zwykłej wódki zdrożeje o 1,80 zł (z VAT). Spodziewa się spadku sprzedaży wyrobów spirytusowych o 3 proc., ale i wzrostu wpływów z akcyzy o 780 mln zł. Jednak Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego twierdzi, że prognoza jest mocno przeszacowana. Jego zdaniem do osiągnięcia jest góra 300 mln zł dodatkowych wpływów.