Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Część sprzedaży kawiarni i restauracji może być objęta daninąRzeczpospolita - 18 lutego 2016 09:55


Choć usługi miały być z podatku sklepowego zwolnione, to sieci restauracji czy kawiarni mają problem. Niejasna definicja powoduje, że część sprzedaży może być jednak objęta daniną – podaje Rzeczpospolita.

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej zakłada, iż obejmie on wszystkie towary. Precyzuje również, iż towarem nie są posiłki przygotowywane na miejscu przez zbywcę. Taka definicja powoduje jednak ogromny kłopot.

Prawdopodobnie zapakowana kanapka będzie towarem, ale taka podgrzana przez obsługę – już nie. Napoje jak np. kawa przygotowywane w lokalu będą zwolnione z podatku, ale te butelkowane raczej powinny być traktowane jako towar i opodatkowane.

Bartosz Bołtromiuk doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Paczuski Taudul wyjaśnia, że jeśli produkty spożywcze nie są przekazywane konsumentom w ramach usługi, sprzedawca będzie musiał na potrzeby nowego podatku wydzielić przychody ze sprzedaży posiłków, które sam przygotował, od pozostałej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów i wyłączyć je z opodatkowania.

Czytaj więcej w Rzeczypospolitej