Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

W 2015 roku najwięcej nowej powierzchni handlowej powstało w aglomeracjachdlahandlu.pl - 19 lutego 2016 12:29


Na rynku handlowym w 2015 r. odnotowano bardzo wysoką podaż w budowie w największych aglomeracjach. - W 2015 roku główne aglomeracje powróciły do gry. To na tych rynkach zrealizowano najwięcej nowej powierzchni handlowej – niemal siedmiokrotnie więcej niż rok wcześniej (240 tys. mkw.). Biorąc pod uwagę podaż obecnie realizowaną, rok 2016 może okazać się również znaczący dla tych rynków. Miasta średniej i małej wielkości również cieszyły się ich zainteresowaniem - mówi Bożena Kozłowska, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Centra handlowe były dominującym formatem w nowej podaży w ubiegłym roku. Niemal 85 proc. nowej podaży należało do tego rodzaju inwestycji, co w głównej mierze było zasługą budowy kilku wielkopowierzchniowych projektów, m.in. Posnanii w Poznaniu, Wroclavii we Wrocławiu oraz rozpoczętej w II połowie roku Galerii Północnej w Warszawie. Ponadto, w 2015 roku kontynuowany był trend rozwoju formatu centrów wyprzedażowych – zrealizowano jeden nowy projekt oraz rozbudowani cztery. Ponadto, deweloperzy planują już kolejne inwestycje tego formatu, m.in. pierwszy w Bydgoszczy Metropolitan Outlet Bydgoszcz.

Na rynku magazynowym odnotowano najniższy w historii poziom pustostanów. - Bardzo intensywny rok 2015 okazał się jeszcze lepszy od rekordowych wyników osiągniętych w roku poprzednim. Rosnący popyt na powierzchnie magazynowe potwierdza najwyższy w historii wolumen transakcji najmu powyżej 2,6 mln mkw., a także spadający współczynnik pustostanów, oscylujący wokół 4,6 proc.- podsumowuje Aleksandra Burkot, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.