Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Visa: Polska jest gotowa do obsługi nowego pokolenia kupującychwww.dlahandlu.pl - 24 marca 2016 11:40


Dzięki upowszechnieniu kart zbliżeniowych oraz smartfonów, Polska znajduje się w czołówce europejskich rynków pod kątem innowacyjności i stopnia przygotowania do obsługi klientów jutra – wynika z raportu Visa Europe zatytułowanego „Future of Retail”. Raport daje Polsce trzecie miejsce w rankingu dziesięciu europejskich potęg detalicznych pod względem gotowości na wyzwania przyszłości.

Polska jest gotowa do obsługi nowego pokolenia kupujących, którzy oczekują jednolitego doświadczenia zakupowego, obejmującego zarówno e-commerce, jak i handel w sklepach stacjonarnych.

Według raportu „Future of Retail” detaliści w swoich strategiach powinni uwzględniać główne trendy konsumpcyjne, którymi są: „wielokanałowość” (omni-channel) handlu, rosnąca rola mediów społecznościowych w procesie zakupowym oraz znaczenie technologii mobilnej. Raport zawiera również portret demograficzny każdego z rynków. Uwzględniony w nim stopień nasycenia technologią cyfrową (wyrażony m.in. liczbą smartfonów i powszechnością płatności zbliżeniowych) umożliwia wskazanie krajów będących w najlepszej pozycji wyjściowej do wprowadzenia nowej jakości doświadczeń zakupowych.
Polska jest europejskim liderem pod względem powszechności kart zbliżeniowych; trzy czwarte Polaków posiada smartfon. Wyniki te zapewniają naszemu krajowi wysokie, trzecie miejsce w rankingu, pomimo relatywnie gorszego wyniku w kategorii aktywności w mediach społecznościowych (używa ich 34% Polaków, w porównaniu z 59% Brytyjczyków i 82% Hiszpanów). W rankingu rynków pod względem gotowości na wyzwania przyszłości wyprzedzamy m.in. Francję, Holandię, Niemcy, Szwecję czy Włochy.

- Pozytywne nastawienie Polaków do technologii zbliżeniowej i urządzeń mobilnych, w połączeniu z szeroką paletą możliwości płacenia w ten sposób, czynią z Polski idealne miejsce dla detalistów pragnących wdrażać innowacje płatnicze i tym samym rewolucjonizować dotychczasowe sposoby dokonywania zakupów – komentuje Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.

Główne trendy kształtujące przyszłość handlu detalicznego wg raportu „Future of Retail” to:

1. Konsumenci oczekują spersonalizowanego doświadczenia zakupowego na każdym etapie relacji z marką.

Zakupy – czy to w handlu tradycyjnym, czy w elektronicznym – nie ograniczają się już do prostego zaspokajania potrzeb lub zachcianek. Obecnie w ramach procesu zakupowego klienci oczekują również pozytywnych emocji i niespodzianek z nim związanych.

Kupujący w internecie coraz bardziej przyzwyczajają się do algorytmów, które na podstawie informacji o naszych preferencjach i zwyczajach formułują spersonalizowane rekomendacje zakupowe. Konsumenci liczą, że takie samo doświadczenie spotka ich również podczas zakupów w sklepach stacjonarnych.

2. Play to pay, czyli media społecznościowe stają się nieodłączną częścią procesu i doświadczenia zakupowego.

Jak wskazują wyniki badań Visa, w dzisiejszych czasach – gdy konsumenci mają większe możliwości komunikowania się ze sobą niż kiedykolwiek przedtem – sprawą o zasadniczej wadze dla detalistów staje się integracja z mediami społecznościowymi. Współczesny klient oczekuje, że media społecznościowe będą nieodłączną częścią całego jego doświadczenia zakupowego – od etapu zabawy i rozrywki do płatności („play to pay”).

Nowe, tożsame z rozrywką doświadczenie zakupowe może zacząć się od zwrócenia uwagi na jakiś produkt podczas przeglądania zasobów serwisu Pinterest, po którym następuje dokładniejsze przyjrzenie się mu na stronie internetowej, zapytanie o radę przyjaciół lub zapoznanie się z recenzjami konsumenckimi i na końcu podzielenie się ze znajomymi zdjęciem nowo zakupionego artykułu za pośrednictwem serwisu Instagram.

W tym kontekście jednym z najważniejszych elementów, na który powinni zwrócić uwagę detaliści, staje się zmiana zwyczajów zakupowych konsumentów – od postawy „kup teraz” do „poczekaj, zastanów się, skonsultuj”. W ramach takiego podejścia zakup poprzedza zaznajomienie się z opiniami przyjaciół, wyszukanie najlepszych cen, itd.

3. Technologia mobilna ma potencjał, by wypełnić lukę pomiędzy doświadczeniem zakupu online i w sklepie stacjonarnym.

Smartfony nie tylko umożliwiają wzajemną komunikację pomiędzy kupującymi (m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych), ale również mogą pomóc usunąć bariery pomiędzy spersonalizowanym doświadczeniem zakupowym w świecie cyfrowym a handlem stacjonarnym – w którym jeszcze dzisiaj trudno jest odróżnić, czy klient, który przekroczył próg sklepu, jest tu pierwszy raz czy należy do grona lojalnych klientów danej marki. Dzięki technologiom beacon i Bluetooth detaliści mogą rozpoznać lojalnych klientów i wysyłać im rekomendacje zakupowe na podstawie ich wcześniejszych zakupów lub artykułów zgromadzonych w internetowym „koszyku”.

Technologia mobilna może również poprawić doświadczenie klienta na etapie płacenia: mobilne terminale płatnicze sprzyjają odejściu od sztywno umiejscowionych kas ku obszarowi ekspozycji towarów – tym samym silniej przyciągając uwagę klienta. Co więcej, usługi płatności mobilnych umożliwiają płacenie kartą w sposób szybszy i wygodniejszy niż kiedykolwiek przedtem.