Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

PIH: Każdy ruch w ograniczaniu legalnej sprzedaży alkoholu należy ocenić bardzo surowoportalspozywczy.pl - 29 marca 2016 11:48


Ograniczenia w legalnej sprzedaży alkoholu, na wzór ograniczeń w Warszawie, planowane są we wszystkich większych miastach w całym kraju. Jest to niepokojące i każdy tego typu ruch należy ocenić bardzo surowo – ocenia Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

PIH postrzega rolę handlu jako bardzo ważną w odpowiedzialnej konsumpcji, bo to właśnie handel powinien być strażnikiem tego, kto alkohol może kupić i żeby nie był on sprzedawany osobom niepełnoletnim.

- W Warszawie zmiany w przepisach w zakresie przyznawania koncesji weszły już w życie. Nie oceniamy ich dobrze, bo ograniczanie legalnej sprzedaży alkoholu zawsze powoduje przekierowanie do szarej strefy. Każdy ruch w ograniczaniu legalnej sprzedaży alkoholu należy ocenić bardzo surowo – mówi Maciej Ptaszyński.

- W Warszawie w związku z utrata koncesji będzie musiało się zamknąć co najmniej kilka sklepów, bo udział wyrobów alkoholowych jest na tyle istotnych w ich sprzedaży, że to przeważyło o likwidacji biznesu. I to nie są sklepy stricte alkoholowe, ale spożywcze i to jest niepokojące - dodaje.

Podkreśla, ze PIH jest przeciwny tego typu rozwiązaniom, które są też planowane we wszystkich dużych miastach w Polsce.

Więcej na portalspozywczy.pl