Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Węgry wycofują się z zakazu handlu w niedzielęPAP - 11 kwietnia 2016 13:52


Węgierski rząd planuje uchylenie obowiązującego od ubiegłego roku prawa, które zakazywało handlu w niedzielę. W ten sposób władza uniknie referendum, którego domagała się opozycja.

O zamiarach władz na konferencji prasowej poinformowali minister gospodarki Mihaly Varga oraz szef kancelarii premier Antal Rogan. Szef resortu zaznaczył, że mimo wprowadzenia regulacji od marca 2015 r., w ubiegłym roku nie odnotowano spadku obrotów. Przeciwnie, w wielu sklepach odnotowano wzrost obrotów, a sprzedaż detaliczna w całym kraju wzrosła o 5,6%.

Zdaniem ministra Vargi nie potwierdziły się też obawy o likwidację miejsc pracy, ponieważ zatrudnienie w handlu wzrosło o 1,8%. Zauważono natomiast zmianę struktury handlu – klienci częściej odwiedzali małe sklepy, które w większości nie były objęte zakazem, a rzadziej chodzili do supermarketów.

Szef gabinetu premiera Orbana przyznał jednak, że choć ekonomiczne cele zakazu handlu w niedzielę zostały osiągnięte, to jednak pod uwagę należy wziąć też inne czynniki. Jak dodał, przeciwko zmianom w prawie występowało wielu obywateli, w tym wiele kobiet, które podkreślały, że zakaz handlu w niedzielę wpływa na ich życie rodzinne w dni powszednie.

Antal Rogan odniósł się też do propozycji referendum w sprawie zakazu handlu, którego rozpisania domagała się Partia Socjalistyczna. Jego zdaniem przeprowadzenie głosowania kosztowałoby od 4 do 5 miliardów forintów, a dzięki zmianie prawa kosztów tych będzie można uniknąć.

Proponowana obecnie przez węgierskie władze zmiana prawa zakłada powrót do sytuacji sprzed marca 2015 r. Jak informuje portal portfolio.hu, głosowanie w tej sprawie może odbyć się jeszcze w tym tygodniu. Gdyby tak się stało, węgierskie supermarkety mogłyby być otwartę już w najbliższą niedzielę.

Od 9 marca 2015 roku na Węgrzech w niedzielę mogą pracować tylko sklepy rodzinne (a więc właściciel lub jego najbliżsi) o powierzchni do 200 m kw. Wyjątkiem jest okres przed Bożym Narodzeniem, kiedy sieć handlowa może prowadzić handel bez ograniczeń. Większe sklepy mogą też wybrać jedną niedzielę w roku, w którą będą otwarte.