Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Prezes UPEMI o ustawie regulującej praktyki handloweportalspozywczy.pl - 5 sierpnia 2016 10:42


Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Przetwórców Przemysłu Mięsnego w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl odniósł się do przyjętego ostatnio przez rząd projektu ustaw ws. przeciwdziałania nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie handlowym. Jak przyznał nowe regulacje pozwolą na uporządkowanie rynku.

- Nasza organizacja brała udział w opiniowaniu przedstawionego projektu. Dokładnie wiemy, jakie zawiera on rozwiązania. Mają one pomóc w ucywilizowaniu standardów zarówno jednej, jak i drugiej strony w ramach dobrych praktyk handlowych - zauważył Wiesław Różański.

Jak dodał, pozwoli to na uporządkowanie rynku. Zdaniem prezesa UPEMI wprowadzenie dobrych praktyk uczciwego i sumiennego kupca, pozwoli stworzyć lepsze zasady współpracy. Zwrócił jednak uwagę na możliwość wykorzystania pozycji przez duże podmioty handlowe.

- Istnieje ryzyko wykorzystywania silnej pozycji przez kilkanaście największych sieci handlowych wobec kilkunastu tysięcy producentów oraz ponad miliona producentów rolnych. Przewaga tych nielicznych, którzy posiadają możliwości dystrybucji jest naprawdę ogromna. Mam jednak nadzieję, że takich negatywnych konsekwencji dla producentów i przetwórców nie będzie - wyjaśnił Wiesław Różański.

Więcej na portalspozywczy.pl