Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Sklepiki szkolne dostosowały się do zmienionych przepisówportalspozywczy.pl - 31 sierpnia 2016 10:10


- Na rynku pojawiły się jogurty z owocami spełniające normy Ministerstwa Zdrowia. W kukurydzy wybranych producentów zmniejszona zastała ilość soli. Ba, nawet pojawiły się dżemy słodzone sokiem jabłkowym. Także płatki cukrowe zastąpiono naturalnymi, często z dodatkiem owoców świeżych i suszonych - mówi w rozmowie z Portalem Spożywczym Anna Patrzałek, dietetyczka i autorka bloga "Dylematy mamy i taty".

Jak mówi Anna Patrzałek, wbrew głosom krytyków rozporządzenia w sprawie sklepików szkolnych z 1 września 2015 roku, sklepiki szkolne nie miały problemów ze znalezieniem produktów spełniających zaostrzone wymogi Ministerstwa Zdrowia.

- Wiele produktów zostało wycofanych, ale nie było problemu aby zastąpić je innymi. Jogurty cukrowe zastąpiono jogurtami naturalnymi z owocami i małym dodatkiem cukru. Wyeliminowano kremy „czekoladowe”, których ponad 50 proc. składu stanowił cukier, a resztę olej palmowy i marny dodatek orzechów czy kakao. W zamian wiele placówek wprowadziło kremy produkowane na miejscu, zdrowe i lubiane przez dzieci. Niewiele było rzeczy, które mocno utrudniały przygotowanie posiłków. A rynek zaczął się dostosowywać. Mieliśmy wielką szansę na poprawę jakości oferowanych nam produktów. Popularne mieszanki przypraw, za które słono przepłacano, bo głównym ich składnikiem była sól, a kosztowały więcej niż zioła, stołówki zastąpiły mieszanką ziół. Wszystko z pożytkiem dla zdrowia i portfela - dodaje.

Więcej na portalspozywczy.pl