Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Uroczystości pożegnania ofiar katastrofy w SejmiePAP - 14 kwietnia 2010 13:27


W uroczystości pożegnania ofiar katastrofy w Sejmie uczestniczyli rodziny parlamentarzystów, którzy zginęli w sobotniej katastrofie. W Sejmie są również przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym premier Donald Tusk, członkowie rządu, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na uroczystość przybyli również m.in. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Lech Wałęsa i prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Tadeusz Mazowiecki, kardynał Józef Glemp, europosłowie, przedstawiciele kościołów i wyznań oraz korpusu dyplomatycznego.

Na uroczystości pożegnania w Sejmie przemawiał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który m.in. dziękował Rosjanom za okazaną pomoc. Na telebimie wyświetlane były portrety ofiar katastrofy, słychać było muzykę. 

Posłowie składali kondolencje Jarosławowi Kaczyńskiemu. Na miejscu parlamentarzystów, którzy zginęli były uożone kwiaty i zdjęcia zmarłych.

Po sejmowej uroczystości, o 15.30 w warszawskiej archikatedrze św. Jana odbędzie się msza żałobna; będzie koncelebrowana przez kardynała Józefa Glempa.

Trumny z ciałami pary prezydenckiej zostały wystawione na widok publiczny w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. Pierwsi oczekujący przed Pałacem Prezydenckim weszli ok. 14 do Sali Kolumnowej, gdzie wystawione są trumny Lecha i Marii Kaczyńskich, oddać hołd. Polacy, którzy chcą oddać hołd parze prezydenckiej przechodzą, po czerwonym chodniku, wzdłuż sali, odgrodzeni od katafalków palikami pomiędzy którymi rozpięty jest czerwony sznur.