Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Copa i Cogeca za wprowadzeniem przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handloweportalspozywczy.pl - 30 września 2016 10:37


Copa i Cogeca pochwaliły dzisiaj wystosowany podczas wysłuchania publicznego apel o wprowadzenie w UE przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki handlowe w łańcuchu żywnościowym, by zagwarantować producentom uczciwe marże.

Przewodniczący grupy roboczej „Łańcuch żywnościowy” Copa i Cogeca, Joe Healy, powiedział „Szanowany brytyjski organ zasądzający dał jasno do zrozumienia, że w UE potrzeba przepisów, by walczyć z NPH, gdyż inicjatywy dobrowolne się nie sprawdzają. Ceny skupu często nie pokrywają nawet kosztów produkcji. Należy skończyć ze sprzedażą poniżej kosztów. Przepisy muszą być egzekwowane przez niezależny organ upoważniony do nakładania kar w razie złamania zasad. Usłyszeliśmy dzisiaj, że w Zjednoczonym Królestwie sytuacja się poprawiła od momentu poprawy egzekwowania przepisów i wprowadzenia kar sięgających do 1% obrotów dystrybutorów. Najczęściej zgłaszaną skargą są opóźnienia w płatnościach. Hiszpania niedawno również przyjęła skuteczne przepisy. UE mogłaby się oprzeć na tym modelu”.

Potrzebujemy uczciwego, przejrzystego i prawidłowo funkcjonującego łańcucha dostaw. Potrzebujemy także pisemnych umów między producentami, przetwórcami i handlowcami i ich egzekwowania, by rolnicy uzyskiwali uczciwe ceny za swoje produkty i otrzymywali płatność na czas. Różne inicjatywy są aktualnie podejmowane na szczeblu krajowym, nam jednak potrzeba unijnych, możliwych do egzekwowania zasad, gdyż duże sieci dystrybucji coraz częściej działają w całej UE dlatego też przepisy obowiązujące w jednym kraju nie zapobiegną nadużyciom zagranicą. Musimy zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie wewnętrznego rynku. Cieszymy się, że temat ten jest jednym z priorytetów prezydencji słowackiej oraz że posłowie do PE jasno opowiedzieli się za wprowadzeniem przepisów. Komisja Europejska wspomniała, że jest gotowa rozważyć przyjęcie aktów prawnych. Oczekuję większej aktywności ze strony instytucji,” podsumował.