Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Typ oświetlenia należy dopasować do powierzchni sklepudlahandlu.pl - 20 kwietnia 2010 07:53


Świetlówki liniowe sprawdzą się jako oświetlenie ogólne. - W przypadku mniejszych sklepów odpowiedniejsze będą energooszczędne świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe zmniejszające koszty związane z ich użytkowaniem (np. Eco). W przypadku dużych obiektów handlowych w oświetleniu ogólnym można zamoantować świetlówki liniowe o wysokim wskaźnikiem oddawania barw (Ra>80). Stanowi to dobre rozwiązanie dla miejsc gdzie, przez dłuższy czas przebywają ludzie - mówi Magdalena Bogusz, marketing manager w firmie Osram.

Średnia trwałość świetlówki XT zasilanej statecznikiem elektronicznym wynosi 42 000 godzin pracy, natomiast XXT nawet 75 000 godzin (przy cyklu przełączeń 11 godzin włączona, 1 godzina wyłączona).

Zdaniem Magdaleny Bogusz w oświetleniu stref dużych powierzchni, korzystne jest zastosowanie lamp metalohalogenkowych. Dzięki ich wykorzystaniu przedmioty nie tylko wyglądają bardziej naturalnie, ale ich kolory są również bardziej nasycone. - Takie oświetlenie dobrze sprawdza się w przypadku oświetlenia dekoracyjnego i akcentującego - dostępne jest w dwóch wersjach, o kątach rozsyłu światła wynoszących 10 i 40 stopni. Dzięki temu reflektor można kierować na ekspozycję w dowolny sposób, co zwiększa możliwości jego wykorzystania. Z kolei w przypadku mniejszych powierzchni dobrze sprawdzą się energooszczędne żarówki halogenowe. Produkty te cechują się znaczną oszczędnością
energii elektrycznej (od 30 do 80 proc. w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań).