Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Właściciel centrów Dekada: Zakaz handlu w niedziele spowoduje wzrost czynszów w galeriachdlahandlu.pl - 26 października 2016 09:57


Aleksander Walczak, prezes spółki Dekada, która jest właścicielem centrów handlowych Dekada komentuje projekt wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele.

- Efektem wstrzymania handlu w niedziele będą spadki obrotów w lokalach. Koszty tego przedsięwzięcia - nie tylko finansowe, ale też społeczne - mogą być bardzo wysokie. Nie możemy liczyć na to, że przychody z zakupów w pozostałe dni tygodnia zrekompensują utratę tego dnia. Wiele zakupów odbywa się w sposób impulsowy i utracony dzień handlowy to utracone zakupy impulsowe. Tak działa np. gastronomia, dla której straty będą w naturalny sposób nie do odrobienia. W przypadku wyłączenia działalności handlowej w niedzielę, pozostałe dni tygodnia zostaną obciążone m.in. wyższym czynszem, wynikającym ze stałych kosztów utrzymania obiektu. Centrum handlowe niezależnie od przepisów musi być utrzymywane 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Posiada koszty amortyzacji, utrzymania ochrony czy prądu zużytego przez części wspólne, które są częściowo oświetlone nawet nocą. Redukcja niedzieli sprawi, że trzeba będzie rozłożyć te koszty na 6 dni a nie na 7, czego efektem będzie wzrost czynszu dla najemców oraz prawdopodobnie przełożenie tego na ceny towarów. Kolejnym efektem będzie skrócenie czasu pracy, a co za tym idzie konieczna będzie redukcja etatów. Badania PwC pokazują, że w wyniku wejścia w życie zakazu handlu w niedzielę, pracę może stracić nawet 85 tys. osób. Możliwość weekendowego dorobienia stracą studenci i emeryci. Właściciele sieci handlowych po kalkulacji swoich strat będą musieli ponieść ceny towarów lub świadczonych usług – komentuje Aleksander Walczak, prezes Dekada S.A.

DEKADA to 10 obiektów handlowych, które działają w Brodnicy, Grójcu, Krakowie, Malborku, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach i Żyrardowie. Planowane są także inwestycje w Ciechanowie, Nysie i Łowiczu oraz razem z PKP centra handlowo-komunikacyjne w Koninie i Mińsku Mazowieckim. Docelowo sieć DEKADA ma obejmować co najmniej 20 obiektów w całej Polsce.