Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Inwestujący w whisky zadowoleni z wynikówportalspozywczy.pl - 6 grudnia 2016 18:23


Z danych zebranych przez brytyjski bank Lloyds Private Banking, 88 proc. osób inwestujących w whisky jest zadowolonych z tego, jak ich aktywa były zarządzane w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wśród inwestorów lokujących kapitał w dobra alternatywne to najlepszy wynik.

Osoby, które zainwestowały w whisky są bardziej zadowolone z wyników niż inwestujący w wino (66 proc. satysfakcji klientów), pamiątki kolekcjonerskie (62 proc.) czy zegarki (61 proc.).

Według badań Rare Whisky 101 rok 2016 był rekordowy, jeśli chodzi o rynek aukcyjny whisky. Tylko w pierwszym kwartale 2016 roku na brytyjskich aukcjach sprzedano 26.527 butelek single malt whisky, czyli o 28 proc. więcej niż w tym samym okresie 2015 roku.

Rynek aukcji whisky rozkwita – sprzedaż szkockiej w celach inwestycyjnych w pierwszym półroczu 2016 roku wzrosła o 25,4 proc. do rekordowej kwoty 5,77 miliona funtów. Rare Whisky 101 podało, że wartość inwestycyjna whisky mierzona przez indeks Apex 1000, wzrosła o 361 proc. od 2008 roku.

– Wzrost sprzedaży na rynku wtórnym rzadkich single malt whisky, w ujęciu ilościowym i wartościowym, przekroczył wszelkie oczekiwani. Utrzymanie wzrostów na rynku whisky jest pewne tak jak pewne jest to, że rzadkich kolekcjonerskich whisky będzie coraz mniej – mówi współzałożyciel Rare Whisky 101 Andy Simpson.

Na aukcjach rekordy popularności biją najczęściej rzadkie edycje butelek whisky single malt. Dwa lata temu na aukcji domu Sotheby’s padł rekord sprzedaży – nabywcę znalazła kolekcjonerska butelka Macallana "M" w ekskluzywnej karafce od Lalique. Butelkę sprzedano na aukcji charytatywnej za 632 tys. USD.

Aukcje butelek whisky pokazują potencjał, jaki drzemie w całym rozwijającym się rynku. Drugim popularnym sposobem inwestowania w whisky są inwestycje w beczki z tym alkoholem. Inwestycja w beczki whisky nie opiera się jednak na wartościach kolekcjonerskich, a na prawie rynku. Minimalna kwota inwestycji w whisky w beczkach wynosi 25 tysięcy złotych. Rekomendowany czas inwestycji to 3-5 lat.

– Beczki whisky to inwestycja niezależna od rynków finansowych, związana na środkach trwałych nie skorelowanych z rynkiem akcji czy obligacji – mówi Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti, firmy zajmującej się inwestowaniem w whisky.