Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Prezes PIH podsumowuje mijający rok w handluBiuletyn PIH - 19 grudnia 2016 11:49


W mijającym roku braliśmy udział w konsultacjach społecznych wielu projektów. Nowe pomysły na usprawnianie gospodarki będą miały duży wpływ na branżę handlu. Najważniejszą sprawą był podatek od handlu - mówi w wypowiedzi dla Biuletynu PIH Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

- Założeniem było wyrównania szans między małymi i średnimi sklepami, a dużymi dyskontami. Rząd przeprowadzał konsultacje z zainteresowanymi organizacjami, PIH była jedną z najaktywniejszych. Wypracowano kompromis, czyli projekt ustawy, który miał spełnić te założenia – stawka progresywna i kwota wolna w wysokości obrotów MŚP. Został on jednak zawieszony przez Komisję Europejską. W tej chwili polski rząd prawdopodobnie wstrzyma prace nad podatkiem do czasu decyzji TSUE. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jednym z powodów ustanowienia podatku miało być wyrównanie szans między mniejszymi sklepami a dyskontami - ocenia Waldemar Nowakowski.

- Kolejnym problemem była ustawa o przewadze kontraktowej, w naszej ocenie jest asymetryczna, stygmatyzuje handel i nie zwraca uwagi na działania wielkich dostawców, którzy często wykorzystują swoją pozycję i zaburzają relację w obrocie artykułami spożywczymi. Tymczasem możliwość wprowadzenia anonimowych zgłoszeń o wykorzystywaniu przewagi przez sieci handlowe może doprowadzić do wypchnięcia z rynku mniejszych producentów. Duże podmioty, aby zminimalizować ryzyko, będą podpisywać umowy z podobnymi wielkością firmami spożywczymi, by uniknąć potencjalnego zagrożenia skarżenia ich. To może doprowadzić do bankructwa wielu producentów, szczególnie mniejszych, likwidacji miejsc pracy i nadpodaży żywności na rynku - uważa prezes PIH.

W Parlamencie zakończyły się prace nad implementacją dyrektywy tytoniowej. Informacja o wyrobach tytoniowych w punktach sprzedaży może być umieszczana do końca tego roku. Dotyczy to oznakowania na szafkach podkładek pod bilon itp. - Od początku 2017 roku jedyna informacja w sklepach na temat wyrobów tytoniowych, która będzie dozwolona, to ta na opakowaniach papierosów. Również ona będzie zmniejszona – nowe ostrzeżenia zdrowotne będą zajmować 65% – ta zmiana wejdzie w życie dopiero od 20 maja 2017, do tego dnia wyroby tytoniowe oznakowane zgodnie z dotychczasowymi przepisami mogą pozostawać w obrocie. Później wszystkie papierosy będą oznakowane już zgodnie z nowymi przepisami. Kolejna ważna zmiana - po 20 maja 2017 papierosy mentolowe nie będą mogły być oznaczone inaczej niż papierosy zwykłe - czytamy w Biuletynie PIH.

- Pojawiały się też pomysły ograniczenia handlu alkoholem - dodaje Waldemar Nowakowski. - Stanowisko PIH jest niezmienne: każde takie ograniczenia są ukłonem w stronę szarej strefy. Należy
raczej pracować nad poprawą mechanizmów egzekwowania już istniejącego prawa. Do prac w podkomisji stałej został skierowany projekt ograniczenia handlu w niedzielę - mówi prezes PIH.