Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Transfery personalne w sieciach handlowych w 2016 rokudlahandlu.pl - 27 grudnia 2016 08:40


Rok 2016 upłynął pod znakiem kontrowersji wobec pomysłu wprowadzenia podatku handlowego, zakazu handlu w niedziele a także konieczności wprowadzania podwyżek płac dla szeregowych pracowników, by uatrakcyjnić miejsca pracy w handlu. Jednocześnie rynek czekał na duże transakcje akwizycyjne przy jednoczesnym spadku tempa rozwoju organicznego większości sieci handlowych. Na zapleczu tych wydarzeń doszło do kilkunastu transferów personalnych w handlu. Oto najciekawsze z nich.

1 stycznia 2016 roku funkcję dyrektora generalnego sieci Biedronka w Polsce objął Luís Araújo, który z Jerónimo Martins związany jest od 20 lat. Przed przyjazdem do Polski pracował jako dyrektor generalny Pingo Doce. Nominacja związana była z faktem, że po 15 latach spędzonych w Polsce i 25 latach w Jeronimo Martins Pedro Pereira da Silva odszedł z Grupy JM i rozpoczął pracę jako szef rosyjskiej Grupy Dixy, która zarządza trzecią co do wielkości siecią sklepów spożywczych w Rosji.
Pod koniec stycznia Tomasz Suchański, dyrektor generalny sieci Biedronka w latach 2010-14 i członek zarządu Biedronki, związany z Jeronimo Martins przez 18 lat, został prezesem zarządu Żabka Polska. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Andrzejewskiego, który został wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych w spółce. Natomiast od 1 kwietnia do zarządu spółki Żabka Polska dołączyła Anna Grabowska, obejmując stanowisko członka zarządu ds. komercyjnych. Wcześniej Anna Grabowska, jako wieloletnia dyrektor działu zakupów artykułów żywnościowych, członek zarządu i wiceprezes związana była przez blisko 19 lat z Tesco Polska. Z zarządu firmy zostali wykreśleni Przemysław Kijewski, odpowiedzialny za logistykę i Maciej Mitoraj, odpowiedzialny za marketing i rozwój.
W styczniu 2016 roku Tomasz Waligórski, były prezes zarządu Polomarketu i były dyrektor handlowy Biedronki przeszedł do firmy Eurocash na stanowisko Retail General Managera.
Do grona pracowników Eurocash jako dyrektor zakupów cash &carry dołączył także Krzysztof Wojciechowski, który przez poprzedni rok był dyrektorem ds. zakupów w sieci Mila, a wcześniej przez 18 lat związany był z Auchan Polska, w ostatnim czasie jako dyrektor zakupów spożywczych dużej rotacji.

Paweł Ciszek, który 18 sierpnia 2015 roku złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Czerwonej Torebki został członkiem zarządu spółki "Fitness za Rogiem:, która rozwija sieć klubów Step One Fitness. Ciszek kierował Czerwoną Torebką przez ponad dwa lata, od maja 2013 r. Jako członek zarządu spółki "Fitness za rogiem" został wpisany 15 stycznia 2016 roku. Step One Fitness to jeden z projektów Grupy Kapitałowej Fabryka Formy.
Od 21 maja na czele Vilniaus Prekyba, spółki kontrolowanej przez Maxima Group, zarządzającej sieciami sklepów w krajach bałtyckich, Polsce (Aldik) i Bułgarii stanie Alvydas Sustikas. Zastąpił on Neringę Janavičiūtė, która opuściła firmę. Maxima Group w Polsce jest właścicielem sieci Aldik Nova i Sano przez Milagre Investments Limited. Na czele zarządu Aldik Nova stoi Mindaugas Pilkauskas, zaś spółki Sano Robetras Liudvinavicius. W radzie nadzorczej Sano zasiada Kasparas Zajankauskas.
Także w maju Czesław Grzesiak, wieloletni wiceprezes zarządu i szef działu prawnego w Tesco Polska odszedł z zarządu Tesco Polska. Czesław Grzesiak był członkiem zarządu Tesco Polska od 1995 roku, a od 2004 roku wiceprezes zarządu firmy.
1 czerwca funkcję prezesa ITM Polska objął Jérôme Laxalt. Zastąpił on Patricka Renault, który był prezesem Grupy Muszkieterów w Polsce od listopada 2013 roku. Funkcję prezesa spółek SCA PR Polska, MGI Polska oraz Baza Poznańska objął z kolei Jacques Schubert. Jérôme Laxalt jest członkiem Zarządu ITM Entreprises oraz szefem Promex, struktury zajmującej się pozyskiwaniem finansowania zewnętrznego dla powstających i istniejących sklepów. Z Grupą Muszkieterów związany od 2000 r. Jest właścicielem supermarketu Intermarché w Gazinet-Cestas.
Jacques Schubert, z Grupą Muszkieterów związany jest od 1987r. Jest członkiem Rady Spółki Muszkieterów. W latach 2006-2010 pełnił funkcję prezesa ITM Polska. Prowadzi sklep Intermarché w Bourbourg.

Na początku sierpnia 2016 roku Piotr Grygoruk dołączył do Polskiej Grupy Supermarketów jako członek zarządu. W ramach PGS działa ok. 600 sklepów funkcjonuj ących pod szyldami marek Top Market, Delica i Minuta8.
16 sierpnia kierownikiem marketingu w firmie Lidl została Aleksandra Szywilewska. Stanowisko obsadzono w drodze wewnętrznego awansu. Szywilewska związana z siecią Lidl od 2012 r. Aleksandra Szywilewska ma 10 lat doświadczenia w obszarze marketingu. Pracę zawodową rozpoczęła w firmie Sano. Aleksandra Szywilewska zastąpiła na stanowisku Filipa Fiedorowa, który z początkiem listopada objął funkcję dyrektora marketingu IKEA Retail, zastępując Łukasza Ostrowskiego.
Na początku września Anna Pawlak-Kuliga została prezesem IKEA w Polsce. Ostatnio zajmowała w spółce stanowisko wiceprezesa a wcześniej członka zarządu IKEA Retail. Zasiadała też w zarządzie spółki IKEA Property oraz radzie nadzorczej IKEA Distribution na Europę Południowo - Wschodnią. Anna Pawlak-Kuliga jest pierwszą Polką w historii firmy, która objęła stanowisko prezes IKEA Retail.

We wrześniu Anna Durzyńska objęła stanowisko dyrektora ds. personalnych spółek grupy Lidl w Polsce. Anna Durzyńska posiada 17-letnie lat doświadczenia w obszarze HR. Pracę zawodową rozpoczęła od firmy konsultingowej DDI Polska oraz japońskiego producenta opon Bridgestone Firestone. Od 2000 r. pracowała w NIVEA Polska. Siedem lat obejmowała stanowisko dyrektora HR dla wszystkich spółek Grupy Beiersdorf w Polsce oraz w krajach bałtyckich, pełniąc również funkcję członka zarządu, a ostatnim stanowiskiem zajmowanym w NIVEA była funkcja dyrektora HR na region Europy Wschodniej.

Z początkiem października Leszek Bać przejął operacyjnie stery spółki SPAR Polska i objął stanowisko prezesa. Do zarządu dołączy również Andrzej Janowski jako dyrektor finansowy. Ze SPAR-em zaś rozstał się Robert Paździor, który był prezesem firmy od stycznia 2014 roku.
W październiku Piotr Woś, został nowym prezesem zarządu spółki Piotr i Paweł SA. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Stoińskiego, który został wiceprezesem spółki.
W listopadzie Bill O’Neill zastąpił Dave'a Morrisa na stanowisku prezesa Tesco w rejonie Europy Centralnej, czyli w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech oraz na stanowisku prezesa zarządu Tesco Polska. Bill O’Neill wcześnie sprawował stanowisko prezesa w tureckim oddziale sieci Tesco. Wiceprezesem zarządu Tesco Polska pozostaje Adam Manikowski.


15 listopada nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Alma Market odwołało Jerzego Mazgaja ze składu zarządu i powołało w jego miejsce Rafała Dyląga jako prezes zarządu. Jednocześnie odwołało ze składu rady nadzorczej Władysława Kardasińskiego i powołało w to miejsce Jerzego Mazgaja.

Katarzyna Scheer w grudniu została dyrektorem ds. korporacyjnych w Jeronimo Martins Polska. Zastąpiła na tym stanowisku Alfreda Kubczaka, który w październiku br. rozstał się z firmą i postanowił prowadzić własną działalność gospodarczą - firmę konsultingową Vitare Consulting.

Katarzyna Scheer do lutego 2015 roku była wiceprezesem zarządu Allianz i Allianz Życie. Od stycznia 2016 związana z Jeronimo Martins Polska jako dyrektor gabinetu CEO i programów strategicznych JMP. Ma wieloletnie doświadczenie w obszarze sprzedaży i marketingu. Zajmowała stanowisko dyrektora zarządzającego rynku B2C w Polkomtelu, odpowiadając za marketing i sprzedaż na rynku prywatnym. Wcześniej pracowała w Orange, gdzie była m.in. dyrektorem marketingu odpowiedzialnym za usługi dla domu. Pracowała także w firmie doradczej McKinsey, obsługując klientów z branży telekomunikacyjnej i usług finansowych.
Krzysztof Klicki, po 26 latach na stanowisku prezesa zarządu Kolportera podjął decyzję o rezygnacji, z dniem 31 grudnia 2016 r., z funkcji prezesa spółki. Jego miejsce zajmie Grzegorz Fibakiewicz, dotychczasowy wiceprezes Kolportera, zarządzający departamentem dystrybucji prasy.