Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Po raz trzeci sąd uchylił wyrok ws. prezesa spółdzielni mleczarskiejPAP - 5 stycznia 2017 15:14


Sąd Okręgowy w Białymstoku po raz trzeci uchylił wyrok pierwszej instancji w procesie prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach (Podlaskie), oskarżonego o przyjęcie łapówek w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Sprawa trafi ponownie do sądu rejonowego.

Proces toczy się już od siedmiu lat, tym razem sąd okręgowy uchylił wyrok uniewinniający. W dwóch wcześniejszych procesach, w których też wyroki uchylano i sprawa wracała do pierwszej instancji, najpierw było skazanie, potem uniewinnienie.

Prezesowi spółdzielni mleczarskiej w Mońkach Stanisławowi J. prokuratura zarzuca przyjęcie, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, nie mniej niż 347 tys. zł łapówek. Miał on od maja 2002 r. do listopada 2004 r. dostawać 10 proc. wartości opłaconych prac budowlanych od każdej faktury wystawionej firmie biznesmena, która wygrywała przetargi w spółdzielni.

Na ławie oskarżonych zasiada również inspektor nadzoru inwestorskiego w spółdzielni, któremu śledczy zarzucają, że pośredniczył w przekazywaniu pieniędzy przez przedsiębiorcę - głównego świadka oskarżenia, za co sam też miał dostawać łapówki. Jego również sąd rejonowy uniewinnił, ale w tym zakresie wyrok również został uchylony.