Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

IKEA buduje eko-sklep - panele słoneczne, ogród na dachu i zbieranie wody deszczowejdlahandlu.pl - 26 stycznia 2017 10:47


Szwedzka sieć sklepów meblowych IKEA chce zbudować w londyńskim Greenwich sklep w nowej ekologicznej formule, kładąc nacisk na zrównoważony rozwój. Plany, które wciąż muszą zostać zatwierdzone, spotkały się z pewnym oporem ze strony mieszkańców dzielnicy.

Na miejscu dawnego supermarketu Sainsbury's IKEA ma nadzieję zbudować obiekt w nowej formule, podobny wielkością do tradycyjnych sklepów sieci (czyli liczący ok.350.000 mkw.). Sklep miałby być jednak budynkiem, w którym zastosowano by liczne ekologiczne rozwiązania, wpisujące się w trend zrównoważonego rozwoju. Chodzi m.in. o ekologiczne materiały budowlane, panele słoneczne, ogród na dachu obiektu, zbieranie wody deszczowej oraz 22 stacje ładowania samochodów elektrycznych. Jednak nie każdy może się doczekać nowego sklepu: mieszkańcy sprzeciwiają się budowie, ponieważ obawiają się, że duży ruch będzie dodatkowo obciążać już i tak bardzo zatłoczony obszar.

IKEA liczy jednak, że uzyska pozwolenie na budowę od przyjacielsko nastawionej do przedsiębiorców rady dzielnicy i będzie mogła skorzystać na boomie budowlanym w Greenwich. Latem tego roku w Sheffield ruszy pierwszy eko-sklep sieci IKEA.