Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Hipermarkety z galeriami będą wypierane przez nowsze formatyportalspozywczy.pl/CBRE - 11 maja 2010 14:18


Warszawska oferta handlowa starzeje się mentalnie - pomimo dobrego stanu technicznego nowoczesnych budynków handlowych, oferta i format wielu nie odpowiadają już tak dobrze potrzebom klientów, którzy w ciągu dwóch minionych dekad przeszli znaczącą ewolucję konsumencką. Dominujące na rynku hipermarkety z galeriami handlowymi będą wypierać nowocześniejsze formaty, takie jak convenience centre, czyli centra sąsiedzkie. Obecnie rynek wchodzi w fazę dywersyfikacji, gdzie projekty będą znacznie wyraźniej dostosowywać się do potrzeb swojego klienta.

Zainteresowanie najemców powierzchniami handlowymi w Warszawie pozostaje wysokie, co widać na przykładzie Marks&Spencer, który razem z TK Maxx prowadzi generalną przebudowę dawnych domów towarowych Wars i Sawa, aby od jesieni tego roku prowadzić w nich swoje flagowe sklepy. - Spodziewamy się, że to nowe otwarcie obiektów handlowych na ścianie wschodniej z tak popularnymi najemcami znacząco przyczyni się do ożywienia sąsiadujących ulic handlowych, szczególnie ul. Marszałkowskiej i Chmielnej - dodaje Karina Kreja z CBRE.

Pod względem powierzchni handlowej, warszawski rynek nadal oferuje wiele okazji zarówno dla deweloperów jak i sieci handlowych. Całkowite zasoby powierzchni sprzedażowej w nowoczesnych obiektach handlowych to 1,3 mln mkw., a warszawska oferta handlowa jest jedną z najbardziej zróżnicowanych w kraju pod względem dostępnych formatów - informują analitycy CB Richard Ellis w raporcie „Warsaw Retail Market View Q1 2010".

Wskaźnik nasycenia aglomeracji warszawskiej (zamieszkanej przez około 3 milionów osób) powierzchnią handlową to około 430 mkw. na tysiąc mieszkańców, nadal mniej niż w większości innych stolic europejskich.

Według analityków CBRE najważniejszym wydarzeniem w I kwartale bieżącego roku była transakcja dwóch spośród wiodących warszawskich projektów - Arkadii i CH Wileńska, które jako część większego portfela przeszły w ręce Unibail Rodamco, dotychczasowego właściciela Złotych Tarasów oraz części Galerii Mokotów. W I kwartale rynek warszawski powiększył się o jeden wielkopowierzchniowy obiekt handlowy. Metropol Dom i Wnętrze oferuje 13,500 mkw. powierzchni sprzedażowej przy ulicy Jagiellońskiej, który razem z sąsiadującym Brico Depot tworzy funkcjonalny park handlowy - pomimo oddzielnej własności obydwa obiekty razem dzielą infrastrukturę taką jak parkingi i dojazdy.