Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

LPP nie wyklucza próby renegocjacji czynszów w związku z zakazem handlu w niedzielePAP - 14 marca 2018 13:58


Grupa LPP nie wyklucza prób renegocjacji wysokości czynszów w związku z wejściem w życie zakazu handlu w niedziele, ale na razie będzie obserwować zachowanie klientów. Pierwsza niedziela bez handlu spowodowała przesunięcie się sprzedaży na inne dni - poinformował wiceprezes LPP Przemysław Lutkiewicz.

"Te negocjacje będą trudne, ale będziemy rozmawiać z centrami handlowymi. Na razie wszyscy czekamy, by zobaczyć jak handel będzie wyglądał w najbliższych miesiącach, jak rozłoży się sprzedaż" - powiedział Lutkiewicz na konferencji.

Wskazał, że w części umów jest klauzula o potencjalnym zakazie niedzielnego handlu, co umożliwi renegocjacje. Część czynszów zależna jest od osiąganych obrotów.

Poinformował, że w związku z nowymi przepisami centra handlowe zaczynają rozmawiać o wydłużeniu pracy sklepów w piątki i soboty.

„Nie mamy jeszcze co do tego pomysłu, nie chcemy komentować. Na razie dostosowaliśmy grafiki do nowych realiów, nie wydłużamy czasu pracy” - powiedział wiceprezes.

Pytany o wnioski po pierwszej niedzieli bez handlu, odpowiedział: „Za wcześnie mówić o wnioskach, ale pierwsze spostrzeżenia są takie, że mieliśmy duże wzrosty sprzedaży w piątek i sobotę oraz w poniedziałek i wtorek. Handel zaczyna się rozkładać na inne dni”.

„Zainwestowaliśmy w reklamę internetową i sporo ruchu internetowego pozyskaliśmy” - dodał.

Grupa LPP wskazała w prezentacji, że 18 proc. łącznej sprzedaży w Polsce realizowane jest w niedziele.

Pierwsza niedziela bez handlu na podstawie nowych przepisów była 11 marca, kolejna będzie w ten weekend. W kwietniu zakaz obowiązywać będzie w cztery kolejne niedziele (1, 8, 15 i 22 kwietnia).

Zakaz nie dotyczy sklepów internetowych.