Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Japonia: Amazon wymuszał na dostawcach nielegalne płatności?PAP - 15 marca 2018 11:00


Japońska instytucja nadzorcza przeprowadziła w czwartek kontrolę w biurze lokalnego oddziału Amazona w związku z podejrzeniem złamania przepisów antytrustowych. Amerykański gigant miał częściowo przerzucać na dostawców koszt zniżek dla klientów - podaje Kyodo.

Japońska Komisja ds. Uczciwej Konkurencji (JFTC, z ang. Japan Fair Trade Commission lub Japan Free Trade Commission) przypuszcza, że Amazon co najmniej od roku wymuszał na dostawcach nielegalne płatności pokrywające część kosztów oferowanych przez platformę obniżek cen - twierdzą źródła związane ze sprawą. Obowiązujące w Japonii prawo antymonopolowe zabrania firmom nadużywania swojej pozycji do czerpania zysków poprzez stawianie partnerom żądań finansowych.

To kolejna inspekcja JFTC w biurze Amazon Japan. W sierpniu 2016 roku komisja badała sprawę umów zawieranych przez platformę z dostawcami, zgodnie z którymi zobowiązywali się oni do utrzymywania konkurencyjnych cen produktów w porównaniu z innymi internetowymi sprzedawcami. JFTC umorzyło dochodzenie w tej sprawie w czerwcu 2017 roku ze względu na wprowadzenie przez Amazona zmiany w swoich umowach z partnerami.

Amazon Japan zapewnił o pełnej współpracy z JFTC w nowym śledztwie.