Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Cena cukru najniższa od 2015 r., mimo to podaż nie malejeBankier.pl - 26 kwietnia 2018 17:42


Notowania cukru spadły najniżej od września 2015 r., a przecena nie zdołała do tej pory skłonić producentów do zmniejszenia podaży - informuje serwis Bankier.pl, za agencją Bloomberg.

Ceny cukru na giełdzie Intercontinental Exchange sięgały w czwartek 0,1081 USD za funt, utrzymując się w pobliżu zanotowanego dzień wcześniej blisko trzyletniego dołka. Towar, który od początku roku przeceniono o 28,2 proc., należy do najsłabiej spisujących się w tym okresie surowców. W największej mierze przyczyniła się do tego wyższa od oczekiwań podaż ze strony Tajlandii i Indii (drugi z krajów w tym sezonie wyprodukuje 31,5 mln ton, o 11 proc. więcej niż w rekordowym do tej pory sezonie 2006/07). Niższe ceny nie zdołały doprowadzić do żadnego znaczącego ograniczenia produkcji, a zdaniem zarządzających to zapowiedź kontynuacji przeceny.

Zmniejszenie obsadzonych przez plantatorów buraka i trzciny areałów w reakcji na niższe ceny możne nastąpić nawet dopiero w przyszłym roku, zapowiadał Virendra Jain, szef analiz rynku cukru w Engelhart CTP.