Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Rynek energetyków wart 700 mln złportalspozywczy.pl - 17 czerwca 2010 09:58


Rok 2009 był okresem przełomowym dla tego segmentu napojów energetyzujących - nastąpiło znaczne spowolnienie tempa wzrostu w stosunku do lat poprzednich, w których dynamika wartości kategorii wynosiła kilkadziesiąt procent - mówi Anna Czerniecka, rzecznik marki Red Bull w Polsce.

Jej zdaniem kategoria energetyków „dojrzała" po kilkunastoletnim intensywnym rozwoju. Przedstawicielka jednej z wiodących na polskim rynku marek wyjaśnia, że przyczyna ubiegłorocznego wyhamowania na rynku jest znaczący wzrost świadomości konsumentów.

- W ciągu kilku ostatnich lat - nastąpił podział na tych, którzy piją energetyki oraz tych, którzy z jakichś względów nie sięgają po nie, przez co producentom coraz trudniej jest poszerzać bazę konsumentów - mówi Anna Czerniecka.

Szacowana wielkość rynku Energy Drinks w roku 2009 wyniosła ok. 88 mln litrów. - Rynek wart był w przybliżeniu 700 mln zł. Dynamika wzrostu ilościowego w stosunku do 2008 wyniosła ok. 6 proc., natomiast pod względem wartości rynek energetyków zyskał 4 proc. - wylicza Anna Czerniecka.