Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Partia Razem chce walczyć o równe standardy pracy w Unii EuropejskiejPAP - 25 maja 2018 11:33


Unia Europejska nie zadbała o równe standardy pracy i płacy na całym kontynencie; czas to zmienić - ocenili w piątek przedstawiciele Partia Razem oraz francuskiej lewicy. Zaprezentowali też "Deklarację Warszawską", dokument, który określa potrzeby pracowników z całej Europy.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Partii Razem wraz z działaczami francuskiej proeuropejskiej lewicy Generation-s: b. kandydatem na prezydenta Francji Benoitem Hamonem oraz europosłanką Isabelle Thomas przedstawili na konferencji prasowej "Deklarację Warszawską - wspólnie wypracowany dokument, który adresuje potrzeby pracownic i pracowników z całej Europy".

Partia Razem wraz z ruchem Generation.S zapowiedziała działania zmierzające do tego, "żeby w całej Europie przyjęta została minimalna płaca europejska i żeby zapewnione zostały dobre standardy płacy, niezależnie od tego, czy dotyczą one mieszkańców kraju, czy migrantów i migrantki".

Dziemianowicz-Bąk przytoczyła dane, z których wynika, że "od 2004 roku ponad 2 mln Polaków wyjechało za granicę do Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii". Oceniła, że "Polki i Polacy są migrantkami i migrantami, a większość osób wyjechała w poszukiwaniu lepszej pracy i płacy".

"To doprowadziło do sytuacji, że skrajna prawica tych krajów obwinia Polki i Polaków o psucie rynku pracy" - podkreśliła. Jej zdaniem "prawdziwym źródłem pogarszających się warunków nie są migranci, ale nierówności płacowe". Zauważyła, że "Polacy nie wyjeżdżają dlatego, że chcą popsuć tamtejszy rynek pracy, tylko dlatego, że w Polsce nie mogą liczyć na dobre warunki pracy".

"UE umożliwiła pracownikom wolność przemieszczania się m.in. pomiędzy różnymi rynkami pracy w Unii, a to, o co nie zadbała, to równe standardy pracy i płacy na całym kontynencie" - podkreśliła Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem "najwyższy czas to zmienić".

Benoit Hamon wyjaśnił, że ugrupowania te "chcą zawalczyć o prawa pracownicze na szczeblu europejskim ". "O tym mówi wypracowana przez nas Deklaracja Warszawska" - dodał. "Powód, dla którego podpisujemy Deklarację jest prosty: czas, żebyśmy zrozumieli, że zarówno pracownicy francuscy, jak i polscy, mają te same interesy - pewność zatrudnienia, mniej pracy oraz płaca, która zapewnia godne warunki życia" - oświadczył.

"Jesteśmy lewicą, która potrafi jednoczyć się w imię wspólnych wartości, jakimi są: ekologia, prawa pracownicze i sprawiedliwość społeczna" - dodał.

Partia Razem zapowiedziała start w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku w ramach tzw. Koalicji Solidarnej Europy, czyli porozumienia z partiami, ruchami miejskimi i społecznymi oraz ugrupowaniami zasiadającymi w PE, pochodzącymi z innych krajów europejskich. Wśród uczestników koalicji jest m.in. ruch Generation-s, a także ruch Diem25 kierowany przez b. greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa.

Od początku maja partia Razem zbiera podpisy pod projektem obywatelskim dot. skrócenia czasu pracy. Aby projekt trafił do Sejmu, utworzony przez Partię Razem komitet inicjatywy ustawodawczej "Pracujmy krócej! 7 godzin pracy" musi w ciągu 3 miesięcy zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

Zgodnie z zaproponowanymi przez ugrupowanie zmianami w Kodeksie pracy przeciętny dzienny czas pracy nie mógłby w dalszym ciągu przekroczyć 8 godzin w maksymalnie czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym, jednak w przeciętnym tygodniu nie mógłby docelowo przekroczyć 35 godzin.