Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Alibaba inwestuje w logistykędlahandlu.pl - 1 czerwca 2018 10:38


Spółka Alibaba za 1,2 mld dolarów przejęła firmę logistyczną ZTO, która dostarcza zamówienia w Chinach w imieniu Alibaby i jej konkurenta, JD.com. To kolejna inwestycja firmy Jacka Ma w tę branżę. Poprzednio chiński gigant handlowy zwiększył do 51 proc. swój udział w firmie magazynowej Cainiao.

Detaliczny holding konsekwentnie buduje własny łańcuch dostaw, co wyraźnie wskazuje, że zmienia się z platformy sprzedaży we wszechstronnego detalistę. Alibaba potrzebuje również własnych magazynów, jeśli chce zaopatrywać swoją szybko rosnącą liczbę sklepów, w tym supermarkety Hema i platformę Tmall.

Alibaba szuka również powierzchni magazynowych w Europie. Według "Wirtschaftswoche" chińska firma rozmawia z portem w Hamburgu, gdzie chce otworzyć własne centrum logistyczne, które skupiałoby się głównie na rynkach niemieckim i skandynawskim. Alibaba dostarcza już 50 000 paczek dziennie do Niemiec.

Jak donoszą media, Alibaba buduje ponoć magazyn w Czechach, a dyrektor generalny spółki, Jack Ma, oświadczył, że chce zainwestować we Francji. Mówi się także o możliwych inwestycjach Alibaby w  Belgii i Bułgarii.