Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Enterprise Investors kupuje chorwacką sieć StudenacPAP - 8 czerwca 2018 17:52


Polish Enterprise Fund VIII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, podpisał umowę kupna 100 proc. akcji Studenac, chorwackiej sieci sklepów spożywczych - podał EI w komunikacie prasowym.

Nie ujawniono wartości transakcji."W trakcie naszej inwestycji planujemy przyspieszyć rozwój sieci, aktywnie uczestniczyć w konsolidacji rynku i poprawić wydajność obecnych sklepów" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Michał Kędzia, partner w Enterprise Investors.

Transakcja wymaga zgody chorwackiego urzędu antymonopolowego.

Pod koniec 2017 roku sieć Studenac liczyła 384 sklepy, których średnia powierzchnia sprzedaży wynosi 120 mkw. Większość placówek położona jest na wybrzeżu Adriatyku i wyspach, pozostała część znajduje się w głębi regionu oraz w dużych nadmorskich miastach, takich jak Dubrownik i Split.

W ciągu trzech lat sieć powiększyła się o 60 nowych sklepów, a przychody spółki w 2017 roku przekroczyły 200 milionów euro.

Obecnie firma zatrudnia ponad 2.600 osób.

Studenac rozpoczął działalność na początku lat 90-tych jako firma rodzinna. Jej założycielem jest Josip Milavić. Początkowo spółka skupiała się na handlu hurtowym, obecnie handel detaliczny żywnością generuje 95 proc. przychodów