Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Google zainwestuje 550 mln dol. w konkurenta Alibaby, koncern JDPAP - 18 czerwca 2018 10:49


Google planuje zainwestować 550 mln dol. w największego konkurenta Alibaby, koncern JD działający w branży e-handlu. To kolejny krok Google w stronę ekspansji na szybkorosnącym rynku handlu elektronicznego w Azji - ocenia w poniedziałek agencja Associated Press.

Dzięki współpracy z Google, JD zyska możliwość zamieszczania informacji o swoich produktach w sekcji "Zakupy" wyszukiwarki giganta z Mountain View. Google z kolei będzie mogło korzystać z logistyki i łańcucha dostaw chińskiego potentata e-handlu.

Przedstawiciele Google poinformowali, że współpraca obu firm ma również służyć "eksploracji nowych metod polepszania doświadczeń zakupowych konsumentów na całym świecie".

Associated Press zaznacza, że nie jest jasne, czy współpraca z JD to ostatni tego rodzaju ruch Google, które coraz śmielej wkracza na chiński rynek. AP przypomina przy tym, że główne usługi Google w Chinach nie działają - w kraju tym nie można korzystać m.in. z poczty i wyszukiwarki tej firmy.

JD to druga największa firma z sektora e-handlu zaraz po Alibabie. To również główny konkurent Alibaby. Wśród inwestorów, którzy wspierają JD, można również znaleźć konkurujące z Alibabą przedsiębiorstwa, takie jak Tencent, do którego należy najpopularniejszy w Chinach komunikator internetowy, WeChat, służący również jako platforma e-commerce.