Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Raport: Amazon zwiększył swoją wartość dzięki temu, że ułatwił życie konsumentówdlahandlu.pl - 19 czerwca 2018 17:27


Przygotowana przez firmę Kantar Millward Brown nowa analiza 2 000 marek z globalnej bazy danych BrandZ zawierającej informacje o wartości marek wskazuje, że w okresie 2014–2017 wzrost odnotowała mniej niż co dziesiąta marka. Jednocześnie w tym samym okresie Amazon, który stał się już synonimem marki inwazyjnej, zwiększył swoją wartość ponad dwukrotnie dzięki temu, że dzięki tej firmie życie konsumentów w niektórych dziedzinach stało się łatwiejsze i tańsze.

Oczywiście nie każda marka może osiągnąć to, co Amazon, Netflix czy Airbnb, ale wystarczy zaledwie 1-procentowa zmiana udziału rynkowego, aby duży gracz rynkowy osiągnął znaczący wzrost. Aby zmienić bieg wypadków na swoją korzyść, konwencjonalne marki muszą przejąć inicjatywę od szybko rosnących rynkowych enfants terribles. Marketerzy muszą wyjść ze strefy komfortu i dodać trochę „zakłóceń” do wykorzystywanego miksu marketingowego, dzięki czemu będą mogli stworzyć nowe możliwości rozwoju.

Nowy raport zatytułowany How Disruption Can Fuel Brand Growth (czyli „Jak zmiana status quo na rynku może stymulować wzrost”) podpowiada, w jaki sposób znane marki mogą osiągnąć wzrost, korzystając z instrumentarium graczy takich jak Amazon, naruszających rynkowe status quo. W raporcie opisano przykłady różnych strategii zapewniających wzrost markom z rozmaitych kategorii w tym takich jak pakowane towary konsumpcyjne, elektronika, e-handel czy motoryzacja.

Aby zakłócić istniejący układ rynkowy i osiągnąć wzrost marketerzy mogą zacząć od podjęcia następujących 7 kroków:

1. Wyjdź ze strefy komfortu – Każda marka może zmienić status quo pod warunkiem, że zrobi coś, co odbiega od normy i w ten sposób stworzy nową wartość dla klientów lub odblokuje istniejący potencjał.

 2. Dowiedz się, co należy zmienić – Wiedza o tym, co ludzie myślą i czują oraz jak zachowują się w stosunku do danej marki, może bezpośrednio wskazać okazję do osiągnięcia wzrostu. Jeśli marka osiągnęła już dostateczną odróżnialność od konkurencji, w kolejnym kroku musi rozpoznać czynniki, dzięki którym będzie mogła stać się bardziej istotna i znacząca dla potencjalnych konsumentów.

3. Dowiedz się, kto ceni twoją markę – Konsumenci płacą średnio o 14% więcej za marki, które postrzegają jako wyróżniające się w sposób dla nich znaczący. Największa szansa na rozwój i zyski dzięki podważaniu status quo mogą wynikać z tego, że marka zwróci się do właściwych klientów, a następnie tak będzie kształtować ich percepcję, że stanie się dla nich znacząca i wyróżniająca się, dzięki czemu podniesie swoją wartość w ich oczach.

4. Wymyśl sposób podważenia status quo na podstawie wiedzy o konsumentach – Marka o ugruntowanej pozycji, która słabo się wyróżnia na tle konkurencji, może ulec komodyzacji, stać się zwykłym towarem. Przełomowy pomysł na zmianę można odnaleźć w różnych źródłach, ale zawsze trzeba sprawdzić, czy trafia on do grupy docelowej, co z kolei wymaga dogłębnej wiedzy o potencjalnych nabywcach.

5. Zainwestuj, aby coś zmienić – Wydawanie wyższych kwot samo w sobie nie przyniesie przełomowych zysków. Z kolei zainwestowanie w kreatywny pomysł, który pasuje do marki i szansy rynkowej, może być dla niektórych marek najlepszym sposobem podważenia status quo. Marketerzy często bywają zakładnikami cyklu innowacji produktowych, więc szybszym wyjściem może być opracowanie nowej koncepcji kreatywnej.

6. Ucz się szybko, aby osiągać większe zyski – Nawet jeśli marka ma świetny produkt lub pomysł, realizacja działań na rynku nie zawsze daje pożądany przełomowy efekt. Marketerzy muszą zachowywać się tak, jakby cały czas pracowali na wersji roboczej, to znaczy od razu wykorzystywać informacje zwrotne, aby szybko rozpoznawać szanse rynkowe i korygować obrany kurs.

7. Nieustannie podnoś efektywność działań marketingowych – Dzisiejszy sukces marki należy postrzegać jako szansę na poprawę efektywności działań marketingowych, a jednocześnie poszukiwać kolejnych przełomowych szans na rozwój. Marketerzy muszą prowadzić pomiar zachowań marki na rynku i reakcji konsumentów.