Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Advent zainwestuje 250 mln zł w rozwój InPostudlahandlu.pl - 20 czerwca 2018 14:56


Fundusz Advent International, właściciel operatora logistycznego InPost, zainwestuje do 250 mln zł w infrastrukturę paczkomatową i rozwój usług kurierskich tej firmy. Środki zostaną wydane między innymi na powiększenie sieci paczkomatów InPost z obecnych 3500 maszyn do 4500 na koniec tego roku.

InPost poinformował podczas środowej konferencji, iż w okresie styczeń-maj 2018 r. dostarczył 30 mln przesyłek, czyli o 42,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Paczkomaty notowały wzrost o 41,2 proc., a przesyłki kurierskie o 43,4 proc.

W 2017 r. InPost zrealizował 60 mln sztuk paczek, 51-proc. wzrost rdr wolumenu przesyłek do paczkomatów InPost oraz 55-proc. wzrost wolumenu paczek kurierskich i minipaczek.

Jak poinformował na konferencji Rafał Brzoska, prezes InPost, środki przeznaczone na inwestycje zostaną wydane między innymi na powiększenie sieci paczkomatów. W całym roku 2018 spółka chce postawić 1700 nowych maszyn, do tej pory od początku roku pojawiło się 700 nowych paczkomatów.

- Środki zostaną przeznaczone na 1700 maszyn, na rozbudowę sortowni centralnej w Woli Bykowskiej, na uzbrojenie wszystkich kurierów w urządzenia przenośne do kwitowania odbioru paczki oraz w terminale płatnicze i rozbudowę oddziałów – powiedział.

Nowoczesne urządzenia dla kurierów obejmą także skanery magazynowe, klatki transportowe i rolkontenery transportowe. Wdrożone zostaną także narzędzia informatyczne do optymalizacji rejonów kurierskich.

Zdaniem prezesa InPostu, spółka stara się zagospodarować niszę mniejszych miast i miejscowości, które mają duży potencjał rozwoju e-commerce, jednak ograniczony przez brak infrastruktury.

- Stawiamy na małe miejscowości, o 1-3 tys. mieszkańców. Uważamy, że e-commerce ma szanse rosnąć wszędzie, jednak w małych miejscowościach wzrost jest ograniczony z powodu braków infrastruktury. My chcemy wejść w tę lukę bo wierzymy, że rynek w małych miejscowościach będzie rósł nawet dynamiczniej niż w innych – powiedział Rafał Brzoska.

Jak powiedział prezes dziennikarzom po konferencji, spółka od początku roku notuje zyski.

- Za 2017 rok mieliśmy bardzo duże straty jednak ten rok to zupełnie nowy start. Restrukturyzacja, która dokonaliśmy w 2017 roku, spisanie aktywów, czyszczenie ksiąg handlowych ze złych długów, przyniosła efekty. Dzisiaj, po pierwszych pięciu miesiącach spółka wypracowuje zyski – powiedział. Dodał, że zyski będą reinwestowane w rozwój firmy.

Podkreślił, że operacyjnie spółka nie potrzebuje już finansowania, środki od Advent zostaną wydane wyłącznie na inwestycje. – Mamy do czynienia już ze zdrowa spółką – powiedział Rafał Brzoska.