Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

PIH: Każda kradzież powinna być przestępstwem bez względu na kwotędlahandlu.pl - 16 lipca 2018 10:49


Kradzież poniżej 500 zł ma być wykroczeniem - rząd pracuje nad takimi zmianami w kodeksie wykroczeń. Zdaniem Polskiej Izby Handlu ustalanie takiej kwoty to dla wielu sprzedawców problem, bo zachęca to złodziei do częstych kradzieży.


– Ustalenie progu przestępstwa na kwocie 500 zł jest szkodliwe dla wielu uczciwych sprzedawców. Przed poprzednią zmianą w kodeksie wykroczeń było to 250 zł i już wówczas przyczyniało się do ogromnych strat sklepów z tytułu kradzieży. Zmiana z 2013 roku spowodowała tylko wzrost wartości kradzieży w handlu. Obecnie ten próg to ¼ minimalnej pensji. Polska Izba Handlu stała i stoi na stanowisku, że w przypadku kradzieży nie powinno być takich progów. Z pewnością ustalenie granicy kiedy kradzież jest przestępstwem, a kiedy wykroczeniem jest złym zamierzeniem. Każda kradzież powinna być przestępstwem bez względu na kwotę. Dla właścicieli sklepów dużym problemem są złodzieje recydywiści, którzy kradną za np. 400 zł i w razie złapania popełniają tylko wykroczenie. Czują się bezkarni i następnego dnia przychodzą kraść dalej – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

 Rząd zakłada też utworzenie elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu.

– W pełni popieramy utworzenie elektronicznego rejestru sprawców kradzieży jako narzędzia do walki z osobami, które notorycznie dopuszczają się kradzieży do kwoty przy której nie jest ona klasyfikowana jako przestępstwo tylko wykroczenie. Postulowaliśmy o to już w 2013 roku – dodaje Waldemar Nowakowski.