Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Allegro wkracza na rynek aukcji dzieł sztukidlahandlu.pl - 27 września 2018 14:48


Trwa I licytacja na Allegro z udziałem renomowanych domów aukcyjnych i galerii. Dzieła sztuki dawnej wystawiły: Dom Aukcyjny Agra Art i Salon Dzieł Sztuki Connaisseur Kraków. Sztukę współczesną zaoferowały: Dom Aukcyjny Art in House z oraz Galeria Stalowa. W ramach licytacji wystawiono ponad 180 dzieł sztuki.

Podczas pierwszej licytacji wśród najcenniejszych obiektów znalazły się takie dzieła jak “Twarz” Igora Mitoraja, “Jan III Sobieski pod Wiedniem” Juliusza Kossaka, drzeworyt Jana Matejko, zabytkowe polskie szable kawaleryjskie i legionowe, cenne obrazy Wygrzywalskiego i Władysława Wankie oraz szkice Kantora i Nikifora. Niektóre najcenniejsze obiekty wystawione zostały od 1 zł. Licytacje w pierwszej edycji tej akcji kończą się 30 września.

- W marcu tego roku wprowadziliśmy ograniczenie wysokości prowizji w tej kategorii na poziomie 50 zł. Niezależnie od tego, jak wysoką cenę osiągnie dzieło sztuki w licytacji, kwota prowizji nie będzie wyższa. To bardzo wpłynęło na sprzedaż luksusowych przedmiotów - dodaje Jacek Weichert, dyrektor rynku Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro


Według raportu ArtInfo - branżowego serwisu badającego ten segment - polski rynek sztuki aukcyjnej wzrósł o 28% w 2018 roku i przekroczył wartość 214 milionów złotych. Do tego zestawienia nie są jednak wliczane obroty kategorii Antyki i Sztuka na Allegro. W 2017 tę kategorię na Allegro odwiedziło 8,8 mln klientów.

Pierwszą tego rodzaju licytację na Allegro wspierają dwie akcje. W ramach pierwszej zwycięzcy licytacji otrzymają do 1 000 monet allegro. Druga to obniżka prowizji o 50% dla licytacji od 1 zl.

Licytacje na Allegro organizowane będą cyklicznie, przynajmniej raz w miesiącu. W październiku do “Strefy Kolekcjonera” dołączą kolejne galerie i domy aukcyjne.

W serwisie założono dotychczas 21 milionów kont. Codziennie klienci kupują na platformie ponad milion produktów, z których przeszło 90% stanowią rzeczy nowe, objęte gwarancją. Allegro zatrudnia dziś 1,6 tysiąca osób.