Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Eksperci o zakazie handlu w niedziele: Narracje rządu się kłócąTVN24 BiS - 8 października 2018 10:37


O propozycjach poprawek w "Biznesie dla Ludzi" w TVN24 BiS rozmawiali Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Chcemy szybko dointerpretować te przepisy ustawy o zakazie handlu w niedziele, które tego wymagają - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące nadużywania placówek pocztowych. 

Patryk Wachowiec odnosząc się do słów minister wskazał, że "narracje się kłócą". - Przypominam sobie jeszcze kilka miesięcy temu sztandarowy projekt rządu, czyli Konstytucję Biznesu i tam wśród naczelnych zasad prawa gospodarczego była zasada, która nadal obowiązuje: co nie jest zabronione, jest dozwolone - zwracał uwagę. 

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, w rozmowie z TVN24 BiS zwracała uwagę, że "równie dobrze pocztowcy będą mogli wrzucić do swojego asortymentu produkty spożywcze, jak przedsiębiorcy paliwowi, i nikt nie będzie z nimi dyskutował".

Jedna ze zmian zaproponowanych przez NSZZ "Solidarność" miałaby polegać na zwiększeniu z obecnych 24 do 31 godzin okresu przerwy w pracy w sklepach. Związkowcy chcą, by "niedzielny zakaz" trwał od 22.00 w sobotę do 5.00 w poniedziałek.

Renata Juszkiewicz podkreśliła, że takie rozwiązanie jest "absolutnie niedopuszczalne" i byłoby "dyskryminacją sektora i pracowników". - Klienci, którzy przychodzą do nas do późnych godzin wieczornych są obsługiwani normalnie przez naszych pracowników i jest to nasz obowiązek, żeby służyć społeczeństwu i zaopatrywać w żywność - tłumaczyła prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Więcej na tvn24bis.pl