Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Z powodu zmian klimatu piwo może w przyszłości mocno zdrożećNature Plants - 16 października 2018 10:47


Poważne susze i ekstremalne temperatury spowodują, że plony jęczmienia na świecie ulegną znacznemu zmniejszeniu – wynika z badania opublikowanego w tym tygodniu w Nature Plants. W rezultacie piwo będzie coraz rzadsze i droższe.

Piwo to najpopularniejszy na świecie napój alkoholowy, a jego główny składnik, jęczmień, jest szczególnie wrażliwy na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Wei Xie i jego zespół oceniają wrażliwość na przyszłe ekstremum pogodowe zarówno produkcji jęczmienia, jak i późniejszego zaopatrzenia w piwo. Autorzy stwierdzają, że średnia strata plonów wyniesie od 3% do 17%, w zależności od przewidywanej surowości pogody. Zmniejszające się plony jęczmienia spowodują z kolei proporcjonalnie mniejszą ilość tego surowca przeznaczanego do produkcji piwa. Spowoduje to odpowiednie zmniejszenie konsumpcji piwa i wzrost jego cen piwa.

Jak sugerują autorzy badania, wzrosty cen będą zależne od statusu ekonomicznego i kultury danego kraju. Jednym z najbardziej dotkniętych krajów może być Irlandia – w najgorszym scenariuszu ceny piwa w tym kraju mogą wzrosnąć o 43% do 338% do 2099 r.