Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Eksperci: W branży analityki danych brakuje kadry zarządzającejPAP - 19 listopada 2018 11:22


W branży analityki danych brakuje kadry zarządzającej, którzy są niezbędni do budowania przewagi konkurencyjnej zespołów analitycznych pracujących m.in. dla sektora finansów czy technologii - uważają specjaliści z firmy Sages i Akademii im. Leona Koźmińskiego.

Przeciętne wynagrodzenie specjalisty ds. analizy danych w Polsce kształtuje się obecnie na poziomie 9,1 tys. zł brutto - wynika z danych serwisu Pracuj.pl. Mediana rocznych zarobków specjalistów z tej dziedziny z kolei szacowana jest w Polsce na 85 tys. zł.

Jak stwierdza kierownik studiów Data Science i Big Data w Zarządzaniu na Akademii im. Leona Koźmińskiego Marcin Choiński, w dziedzinie analizy danych kluczowe jest obecnie skorelowanie działań związanych z zarządzaniem danymi i analityką tak, by były spójne z celami strategicznymi danej firmy czy organizacji, niezależnie od jej branży. - Dane to kapitał, tak samo jak pieniądze, czy ludzie. Tzw. top level jobs są commodity w obszarze finansów (CFO), czy HR (CHRO). Obecnie rośnie zapotrzebowanie na tzw. CDO (Chief Data Officers) – mówi Marcin Choiński.