Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Karuzela kadrowa w handlu nie zwalnia. Kluczowe zmiany na stanowiskach w 2018 rokudlahandlu.pl - 31 grudnia 2018 12:25


Mijający rok upłynął pod znakiem walki o pracowników i częstych rotacji. Jak się okazuje, nie tylko tych szeregowych – także w przypadku menedżerów wyższego szczebla w sektorze handlu doszło do wielu przetasowań.  Zmiany na kluczowych stanowiskach w sieciach handlowych wymuszały między innymi procesy konsolidacyjne, rosnąca konkurencja, a także poszukiwanie nowych dróg wzrostu. Przyjrzeliśmy się najważniejszym z nich.

Maxima porządkuje struktury

Po sfinalizowaniu przejęcia Emperii Holding, właściciela sieci Stokrotka, a następnie zintegrowaniu jej z siecią Aldik, Maxima Grupė uporządkowała struktury zarządzające.

Najpierw, z dniem 31 sierpnia br. Cezary Baran złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa zarządu Emperii Holding. Rada nadzorcza Emperii powołała na to stanowisko Kęstutisa Gailiusa, związanego z Maxima Grupė. Wcześniej był on między innymi członkiem zarządu Lidla na Litwie.

Następnie, od 1 października zmienił się skład zarządu Maxima Grupė. Vygintas Šapokas, który do tej pory kierował siecią detaliczną Maxima w Estonii, opuścił to stanowisko i przeniósł się do Hiszpanii, by kierować siecią supermarketów Supersol. Obecny szef Supersol, Arūnas Zimnickas, który jest również członkiem zarządu Maxima Grupė, od tej pory skupi całą swoją uwagę na działalności detalicznej, którą grupa prowadzi w Polsce.

Obecnie w skład zarządu Maxima Grupė wchodzą: Dalius Misiūnas, prezes, a także szefowie spółek zarządzanych przez grupę i spółek stowarzyszonych, w tym: Kristina Meidė, CEO Maxima LT, Andris Vilcmeiers, przewodniczący zarządu Maxima Latvia, Vygintas Šapokas, dyrektor wykonawczy Maxima Eesti, Arūnas Zimnickas, dyrektor Supersol Spain i Tomas Kibildis, dyrektor Barbory.

Natomiast z dniem 15 października nastąpiła zmiana w kierownictwie Emperii Holding, właściciela Stokrotki. Obecny prezes zarządu Dariusz Kalinowski podjął decyzję o rezygnacji ze swoich stanowisk w obu spółkach, a nowym prezesem Emperii Holding i Stokrotki został Arūnas Zimnickas, członek zarządu Maxima Grupė. Dariusz Kalinowski został powołany do rady nadzorczej  Emperii.

W listopadzie w KRS spółki Stokrotka została zarejestrowana zmiana polegająca na wpisaniu jako członka zarządu Kęstutisa Gailiusa. Jednocześnie został on także wpisany jako wiceprezes zarządu Emperia Holding. Zmieniła się też rada nadzorcza Emperii Holding. 

Przetasowania w Piotrze i Pawle

Do sporych zmian doszło w poznańskiej sieci Piotr i Paweł. W czerwcu Marek Miętka objął stanowisko prezesa zarządu i dyrektora generalnego, a bracia Piotr i Paweł Wosiowe, twórcy sieci, przeszli z poziomu zarządu do rady nadzorczej. Marek Miętka od 2000 roku związany był z Tesco Polska, gdzie pełnił między innymi funkcję dyrektora operacyjnego, odpowiedzialnego za hipermarkety i markety kompaktowe.

4 października w KRS spółki Piotr i Paweł SA z funkcji prezesa zarządu został wykreślony Maciej Stoiński. Z kolei w Grupie Piotr i Paweł SA został wykreślony ze stanowiska wiceprezesa zarządu. Stoiński funkcję wiceprezesa sprawuje natomiast nadal w spółce Piotr i Paweł Detal.

W grudniu dowiedzieliśmy się, że z siecią Piotr i Paweł nie jest już związany Robert Krzak. Objął on stanowisko przewodniczącego rady programowej w European Conferences United. Rozmowy akwizycyjne w Piotrze i Pawle przejął obecny zarząd Grupy.

Zmiany w Carrefour

1 lipca roku stanowisko dyrektora generalnego Carrefour Polska objął Christophe Rabatel. Z Grupą Carrefour związany jest od 14 lat. Dołączył do firmy jako dyrektor kontrolingu na Europę. W latach 2006 – 2009 zajmował stanowisko dyrektora finansowego i administracyjnego oraz członka zarządu Carrefour w Turcji. Następnie odpowiadał za finanse, ekspansję i organizację supermarketów Carrefour Market we Francji.

Natomiast w listopadzie dowiedzieliśmy się, że Ronan Martin, dyrektor operacyjny i wiceprezes zarządu Carrefour Polska po 10 latach spędzonych w strukturach sieci w naszym kraju, został dyrektorem ds. nieruchomości w centrali sieci we Francji. 

W tym samym miesiącu okazało się, że pokład Carrefour Polska opuszcza Bożena Nawara-Borek, dyrektor e-commerce. Została ona e-commerce managerem w firmie Swarovski. Z siecią Carrefour była związana przez 2 lata, wcześniej zaś także przez 2 lata pracowała dla Allegro.

Z Carrefoura odszedł także, już w lutym tego roku, Armen Papazjan. W latach 1998-2006 oraz 2009-2018 w Carrefour Polska był m.in. dyrektorem regionalnym , dyrektorem handlowym oraz członkiem dyrekcji generalnej Carrefour Polska. Obecnie, jest dyrektorem generalnym sieci spożywczej Intermarché.

Paweł Musiał przychodzi i odchodzi z Eurocash

W Eurocash zmiany były następstwem między innymi przejęć. Ponadto, grupa postanowiła położyć silniejszy nacisk na gałąź detaliczną, z czym związane było powołanie 1 kwietnia Pawła Musiała na stanowisko członka zarządu spółki. Doświadczenie zdobywał on m.in. w X5 Retail Group oraz Tesco Polska.

Już 26 lipca br. spółka otrzymała zawiadomienie od Pawła Musiała o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu Eurocash S.A. ze skutkiem na dzień 31 lipca br. Złożona rezygnacja nie zawierała informacji o jej przyczynach. Obecnie grupa szuka kandydata na to stanowisko dyrektora odpowiedzialnego na struktury detaliczne.

We wrześniu br. Pedro Martinho, członek zarządu Eurocash SA, do której należy sieć Mila, został prezesem zarządu sieci w miejsce Artura Góralczyka. Zbigniew Wysocki i Arkadiusz Kęsicki pozostali w zarządzie sieci.

Żabka wzmacnia struktury

W połowie roku Adam Manikowski, pełniący wcześniej funkcję Executive Marketing Vice President w kanadyjskich strukturach Walmarta, objął stanowisko Chief Operations Officer, jako nowy członek zarządu Żabka Polska. Do jego zadań należy zarządzanie zespołami: sprzedaży, logistyki, ekspansji i departamentu technicznego.

Do Żabki dołączył również Alfred Kubczak, który od lutego br. pełni w tej firmie funkcję dyrektora ds. korporacyjnych. Zanim zajął to stanowisko był doradcą zarządu sieci. Od września 2009 do października 2016 Alfred Kubczak był dyrektorem ds. korporacyjnych Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka.

W sierpniu 2018 do Żabka Polska dołączyła Katarzyna Kazior, która od października 2015 r. pełniła funkcje prezesa Frisco.pl. W Żabce objęła stanowisko chief digital oficera.

Natomiast na czele działu marketingu Żabka Polska 1 lutego przyszłego roku stanie Filip Fiedorow. W tej roli będzie zarządzał zespołami Customer Insight, Customer Marketing i Customer Communications. Do czerwca 2017 roku dyrektorem marketingu sieci był Maciej Mitoraj. 

Nowy prezes IKEA w Polsce…

1 października br. Carolina Garcia Gomez objęła stanowisko prezes zarządu IKEA Retail w Polsce. Karierę w IKEA rozpoczęła w 2005 r. w sklepie IKEA w Barakaldo w rodzinnej Hiszpanii. Doświadczenie zawodowe zdobywała również na rynkach słowackim, czeskim oraz węgierskim. Ostatnio pracowała jako wiceprezes IKEA Retail w Japonii. 

Poprzednia prezes IKEA Retail Anna Pawlak-Kuliga we wrześniu br. stanęła na czele IKEA w Chinach.

… i w E.Leclerc

30 października w KRS spółki Galec (centrala E.Leclerc w Polsce) wpisano zmianę polegającą na wykreśleniu z funkcji prezesa Frederica de Guitarre. W jego miejsce prezesem została Żaneta Lange. Frederic de Guitarre jest prezesem zarządu spółki Gdańskdis, prowadzącej sklep E.Leclerc w Gdańsku.

Żaneta Lange jest współwłaścicielem i prezesem zarządu spółki Warszadis, prowadzącej hipermarket E.leclerc w Warszawie przy ul. Jutrzenki. 

Nowy zarząd Auchan

14 września nastąpiły zmiany we władzach spółki Auchan Polska. Nowym prezesem zarządu Auchan Polska został mianowany Gerard Gallet, reprezentując Auchan jako dyrektor generalny. Jak wynika z komunikatu jest to efekt kontynuacji uspójniania organizacji oraz przyspieszania transformację pod jednym wspólnym szyldem.

Francois Colombié, dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej Auchan Polska oraz prezes wykonawczy, z dniem 1 września br. przeszedł na emeryturę i nie pełni już funkcji reprezentacyjnych w Auchan.

Zmianie uległ skład zarządu Auchan Polska. Nowi członkowie zarządu to: Joanna de Haas van Dorsser (dyrektor finansów i aktywów), Isabelle Colrat (dyrektor skuteczności ekonomicznej), Pascale Fillat (dyrektor zasobów ludzkich), Isabelle Bouvier (dyrektor finansów i aktywów Auchan Retail International), Stéphane Bucaille (dyrektor audytu Auchan Retail International).

Z zarządu wykreśleni zostali: Marek Szeib, dotychczasowy prezes oraz członkowie zarządu: Laurent
Dellablanche, Radosław Dac oraz Serge Canal.

Polak na czele Netto

Na początku br. Janusz Stroka został nowym dyrektorem Netto Polska. Zastąpił na tym stanowisku Kenta Petersena (w okresie przejściowym Netto Polska tymczasowo zarządzał Alan Jensen, obecnie dyrektor IT w Dansk Supermarked Group). Janusz Stroka pełnił wcześniej m.in. funkcję dyrektora pionu nowych formatów w Grupie REWE. 

Z kolei w listopadzie br. szefem działu zakupów w Netto Polska został Witold Baran, który przeszedł z Tesco Polska. Daniel Grabka, przez ostatnie 7 lat dyrektor zakupów Netto Polska w czerwcu br. został dyrektorem marki własnej w centrali koncernu Salling Group w Danii.

Roszady w Polomarkecie, Makro, Jeronimo

Po trzech latach pracy dla POLOmarketu Michał Seńczuk złożył z dniem 30 marca złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu i postanowił kontynuować swoją karierę zawodową poza strukturami firmy. W skład nowego, rozszerzonego zarządu spółki weszło pięć osób, od wielu lat związanych z organizacją. Prezesem zarządu został dotychczasowy członek zarządu Marcin Sowa, do którego dołączyli: Jarosław Brudnicki odpowiedzialny za zakupy i marketing, Bartosz Pietruszka dyrektor operacyjny, Piotr Szmyt dyrektor finansowy i Anita Tołysz odpowiedzialna za administrację oraz compliance.

W sierpniu okazało się, że Michał Seńczuk jest prezesem chorwackiej sieci Studenac. Jest to sieć z portfela Enterprise Investors.

1 lipca Dominik Branny objął funkcję prezesa zarządu Makro Cash and Carry Polska S.A. Aktualny prezes firmy Eric Poirier zajął stanowisko partnera operacyjnego w strukturach Metro i będzie odpowiadał za Metro Cash & Carry Francja, Pro à Pro, Makro Cash & Carry Hiszpania i Portugalia. Dominik Branny do firmy dołączył w marcu 2012 r. jako dyrektor HR.

To nie jedyne zmiany w Makro Polska. Od 1 marca stanowisko dyrektora pionu personalnego i członka zarządu pełni Katarzyna Kosel, wcześniej związana z Grupą Kingfisher oraz Castoramą.

Roszady nie ominęły także spółki Jeronimo Martins. Nuno Begonha, dyrektor handlowy Biedronki, a wcześniej dyrektor zakupów w firmie, od marca 2018 został dyrektorem handlowym Pingo Doce, sieci handlowej Jeronimo Martins w Portugalii. Z kolei Nuno Dias, dyrektor operacyjny sieci Biedronka w latach 2012-2018 został dyrektorem operacyjnym sieci Ara w Kolumbii, również należącej do tego koncernu. W marcu br. do zarządu JMP dołączyła natomiast Maura Marta Pedras Lopes Maia.

Ruch restrukturyzuje

W połowie grudnia  dowiedzieliśmy się o zmianach w strukturach zarządzających sieci Ruch. Rada nadzorcza powierzyła prace nad nową strategią i strukturą kolportażu prasy Miłoszowi Szulcowi, który 17 grudnia br. otrzymał nominację na prezesa zarządu i będzie pełnił tę funkcję od dnia 1 stycznia 2019 roku.

Zmiana ta podyktowana była zakończeniem misji, jaką wcześniej rada powierzyła Robertowi Wardakowi. Jednocześnie Robert Wardak złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Ruch w restrukturyzacji po tym, jak skutecznie przeprowadził spółkę przez etap negocjacji z wierzycielami i kontrahentami oraz rozmów z potencjalnymi inwestorami.