Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Alior Bank składa wniosek o przejęcie kontroli nad Ruch SAdlahandlu.pl - 3 stycznia 2019 11:25


Alior Bank złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o przejęcie kontroli nad siecią kiosków Ruch. Wniosek wpłynął do Urzędu 28 grudnia.

"Intencją wniosku o koncentrację jest umożliwienie Alior Bankowi przejęcie akcji kolportera w celu ich dalszej odsprzedaży na rzecz inwestora lub inwestorów. Ewentualna koncentracja będzie czasowa i dokonana wyłącznie na potrzeby wsparcia procesu restrukturyzacji - powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Bachta, wiceprezes Alior Banku, kierujący pracami zarządu banku.

Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce, jak również prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek (w tym sprzedaż internetową), a także usług kurierskich (usługa „Paczka w Ruchu”). Ruch kontroluje również spółki prowadzące działalność w zakresie m.in. zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu.

Przypomnijmy, Ruch od początku trzeciego kwartału 2018 roku boryka się z dużymi problemami finansowymi. W sierpniu ZPR Media, wydawca m.in. „Super Expressu” złożył wniosek do sądu o upadłość dystrybutora prasy, a Time o postępowanie sanacyjne. Z kolei sama spółka Ruch złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego (PPU) w celu zawarcia układu częściowego.

7 września sąd przychylił się do wniosku zarządu Ruch i otworzył wobec spółki przyspieszone postępowanie układowe (PPU) w celu zawarcia układu częściowego obejmującego wyłącznie największych wydawców, posiadających wierzytelności w wysokości co najmniej 1 mln zł.

W połowie grudnia w PAP Biznes pojawiła się informacja, potwierdzona przez przedstawicieli Alior Banku i Ruchu, że rada wierzycieli Ruchu, w której są m.in. wydawcy prasy, jest przychylna przygotowanemu przez PKN Orlen i Alior Bank planowi restrukturyzacji, który ma umożliwić Ruchowi prowadzenie dalszej działalności operacyjnej. Jak podało źródło PAP Biznes, Orlen chce wykorzystać sieć dystrybucyjną Ruchu do sprzedaży towarów z kategorii FMCG. PKN Orlen podał oficjalnie jedynie, że jest na wstępnym etapie analiz potencjalnej transakcji z Ruchem.

Obecnie sieć własna Ruchu składa się z 1800 punktów zapewniających roczny obrót w wysokości około 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera do ok. 20 tys. punktów i generuje roczny obrót o wartości ok. 500 mln zł. Ruch posiada 13 centrów logistycznych i 1 magazyn centralny.