Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Brytyjska sieć w konflikcie ze skarbówką. Wszystko przez program świątecznych oszczędnościRzeczpospolita - 3 stycznia 2019 15:20


Iceland Foods grozi potężna kara za program „świątecznych oszczędności”, który miał pomóc pracownikom zebrać środki na Boże Narodzenie. Prezes firmy określił sytuację jako „szaleństwo” - podaje Rzeczpospolita.

Iceland Foods weszła w ostry spór z brytyjskim urzędem skarbowym (HMRC). Wszystko przez wprowadzony przez nią dobrowolny program oszczędzania skierowany do pracowników. Polega on na tym, że pracownicy mogą zrezygnować w danym miesiącu z części swojej pensji, która zostanie wpłacona na oddzielne konto i udostępniona im w preferowanym przez nich czasie. Zarząd chciał tym samym pomóc pracownikom odłożyć pieniądze na przyszłość. Jak podaje firma, z programu skorzystało wiele osób, które najczęściej wypłacały zaoszczędzone pieniądze w okolicy świąt Bożego Narodzenia.

Nie spodobało się to jednak brytyjskiej skarbówce, która zauważyła, że – technicznie rzecz biorąc - pensje niektórych pracowników korzystających z programu oszczędnościowego spadły w danych miesiącach do poziomu niższego od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Wielkiej Brytanii. Jak przyznał ostatnio jeden z urzędników na łamach dziennika „The Times”, HMRC zwrócił się już w tej sprawie do Iceland Foods, oskarżając sieć o nielegalne praktyki. Firmie może grozić nawet 21 mln funtów grzywny.