Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

Tesco oficjalnie w restrukturyzacji. Zwolni 9 tys. pracowników, aby "uprościć" biznesdlahandlu.pl - 29 stycznia 2019 09:43


Tesco oficjalnie podało, że 9 tys. miejsc pracy w Wielkiej Brytanii może zostać dotkniętych zmianami w ramach restrukturyzacji firmy. Wcześniej brytyjskie media podawały, że może to być nawet 15 tys.

"Odkąd cztery lata temu wprowadziliśmy zmiany, zbudowaliśmy silniejszy biznes. Ten zwrot trwa nadal, ale dzieje się to na konkurencyjnym i wymagającym rynku. Dzisiaj poinformowaliśmy naszych kolegów o zmianach, które wprowadzamy w naszych sklepach i biurach. Chcemy jeszcze bardziej uprościć naszą działalność, abyśmy mogli dalej inwestować w obsługę klientów" - poinformowała firma.

- W ciągu czterech lat zmian, osiągnęliśmy znaczne postępy, ale rynek stanowi wyzwanie i musimy nieustannie dostosowywać się, aby pozostać konkurencyjnymi. Musimy reagować na to w jaki sposób klienci chcą robić zakupy. Wprowadzamy zmiany w naszych sklepach w Wielkiej Brytanii i głównej siedzibie. Wpłynie to na niektórych naszych współpracowników, ale naszym zobowiązaniem jest zminimalizować to w jak największym stopniu i wspierać naszych kolegów przez cały czas - powiedział Jason Tarry, CEO Tesco.

Zmiany w sklepach Tesco obejmą m.in. likwidację lad sklepowych w ok. 90 placówkach, uproszczenie procesu zarządzania zapasami, uproszczenie merchandisingu, likwidację stołówek pracowniczych (wprowadzenie automatów) oraz wprowadzenie prostszej i "szczuplejszej" struktury w centrali firmy. Firma zaznaczyła, że wbrew doniesieniom medialnym, nie planuje żadnych znaczących zmian w piekarniach Tesco w tym roku.

"Szacujemy, że zmiany mogą mieć wpływ na 9000 pracowników Tesco. Oczekujemy jednak, że połowa z nich może zostać ponownie przeniesiona na inne stanowiska związane z klientami. Spekulacje medialne były przedwczesne i przyspieszyliśmy komunikację z pracownikami, aby zmniejszyć niepewność wynikającą z nieprawidłowych informacji. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc naszym współpracownikom" - podsumowało Tesco.

Przypomnijmy, "Mail on Sunday" podał, że Tesco może zlikwidować tysiące miejsc pracy. Firma prawdopodobnie szykuje się do likwidacji w swoich sklepach działów mięsnych, rybnych i "produktów premium". Ponadto stołówki pracownicze mają zostać zastąpione automatami, a zmiany mogą dotknąć nawet 15 tys. pracowników.