Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

2 lutego obchodzimy Dzień Handlowcaportalspozywczy.pl - 1 lutego 2019 17:02


2 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Handlowca, Dzień Pracownika Handlu. Za czasów PRL-u pracownicy handlu świętowali w pierwszą niedzielę po 29 stycznia - informuje Wikipedia.pl.

Święto handlowców obchodzone było już w czasach PRL-u. To okazja, by docenić pracę przedstawicieli handlowych, sprzedawców czy account managerów. Choć w branży zmienia się nazewnictwo niektórych stanowisk, to cel jest zawsze ten sam – sprzedać z zyskiem - informuje kalbi.pl.

Urszula Kłosiewicz-Górecka, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówiła, że w 2018 r. na pracowników handlu miały wpływ 3 decydujące czynniki: dobra koniunktura w gospodarce, sytuacja demograficzna i silna konkurencja w sektorze.

- Historycznie handel nie jest hojnym pracodawcą, chociaż sytuacja korzystnie zmienia się; przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wypłacane w branży stanowiło w 2012 r. 82,3% średniej płacy krajowej, a szacuje się, że w 2018 r. wzrosło do 88% - tłumaczyła

W roku 2018 zapotrzebowanie na nowe rekrutacje w branży handlowej utrzymało się na dobrym stabilnym poziomie, zbliżonym do zeszłorocznego - mówił serwisowi portalspozywczy.pl Arkadiusz Więckiewicz, Regional Manager w Randstad Polska.

- Dalszy spadek poziomu bezrobocia wpłynął jednak na zmiany stawek dla pracowników. Tym bardziej, że zatrudnieni w handlu, gdy dostrzegają dysproporcję w płacach, nie widzą problemu, by zmienić branże np. na produkcyjną - dodał Arkadiusz Więckiewicz.

Tłumaczył, że w odpowiedzi na taką tendencję duże sieci handlowe i punkty sprzedaży detalicznej zdecydowały się na zwiększenie stawek, zaoferowanie dodatkowych benefitów oraz zewnętrzne kampanie wspierające wizerunek pracodawców, które wcześniej nie było praktykowane na taką skalę.