Wydruk strony Dla Handlu - www.dlahandlu.pl

IKEA pracuje nad zasłoną oczyszczającą powietrze w domu (wideo)dlahandlu.pl - 21 lutego 2019 10:10


By umożliwić klientom prowadzenie zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia, IKEA pracuje nad oczyszczającą powietrze zasłoną GUNRID. Do sprzedaży na wszystkich rynkach trafi ona najprawdopodobniej w lutym 2020 roku.

IKEA podjęła ścisłą współpracę z uniwersytetami, wynalazcami, ekspertami z zakresu jakości powietrza oraz dostawcami. Rezultatem działań jest oczyszczająca powietrze zasłona GUNRID. Naniesiona na tkaninę cienka powłoka mineralna w kontakcie ze światłem pozwala jej rozbijać substancje zanieczyszczające powietrze, usuwając przykre zapachy i formaldehyd. Sposób działania przypomina fotosyntezę zachodzącą w przyrodzie, a sam proces zostaje zapoczątkowany zarówno przez światło naturalne, jak i sztuczne.

 – Sprawienie, aby ludzie mogli oddychać w swoich domach lepszym powietrzem to jedno, ale mamy też nadzieję, że zasłona GUNRID zwiększy świadomość zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego, inspirując nas do zmiany przyzwyczajeń w taki sposób, aby móc wspólnie budować świat czystego powietrza – wyjaśnia Lena Pripp-Kovac, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Inter IKEA Group.

GUNRID to pierwszy produkt wykorzystujący metodę przypominającą fotosyntezę, gdzie światło jest ważnym czynnikiem reakcji chemicznych. W przyszłości podobną technologię IKEA zamierza zastosować także w połączeniu z innymi tekstyliami, powszechnie stosowanymi jako dodatki w wielu domach. Uzupełniając je o funkcję oczyszczania powietrza, marka chce tworzyć przystępne i niezajmujące wiele miejsca rozwiązania, będące jednocześnie ozdobą dla domu.


 – Mamy świadomość tego, że nie istnieje jedno cudowne rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza, a zmiany na lepsze wymagają cierpliwej pracy i współpracy na wielu frontach. Poważną inwestycją może być zainstalowanie fotowoltaiki na dachu domu, mające wiele pozytywnych skutków dla lokalnej społeczności. Ale przecież już drobne modyfikacje naszych zachowań czy proste rozwiązania odgrywają ogromną rolę w poprawie jakości powietrza wewnętrznego – wskazuje Katarzyna Dulko-Gaszyna, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Od wielu lat IKEA nie ustaje w działaniach mających na celu zmniejszenie ilości zanieczyszczeń pochodzących z własnej działalności poprzez stopniową eliminację szkodliwych substancji chemicznych i ograniczanie emisji. W zeszłym roku wystartowała inicjatywa Better Air Now!, której celem jest wykorzystanie słomy ryżowej – pozostałości po zbiorach ryżu, która zwykle jest palona, co ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie powietrza – w charakterze odnawialnego surowca stosowanego w produktach IKEA.